Епл ќе го купува дизни, компанијата во тој случај ќе вреди 1 трилијарда долари

Епл ќе го купува дизни, компанијата во тој случај ќе вреди 1 трилијарда долари

Во тој случај, компанијата ќе вреди неверојатни 1 трилијарда долари…

Никој се уште нема целосно да ги потврди и негира гласините дека Apple се подготвува да ја преземе корпорацијата за забава Disney, но ваквите информации веќе го вжештија Вол Стрит каде се прават детални финансиски анализи и што ваквото спојување би значело за економијата.

Apple располага со стотина милијарди ќеш кои може да ги инвестира во било која компанија, па дури и гигант како Disney што финансиски е сосема изводливо. Аналитичарите од Вол Стрит прептоставуваат дека на овој начин би дошло до формирање на нова компанија која би вредела неверојатни 1 трилијарди долари.

Со содржините на Disney, Apple ќе може да ја зголеми доминацијата во областа на стримингот со видеа, филмови и ТВ шоуа кои се апсолутен хит кај публиката. Од друга страна пак, Disney ќе добие пристап до нови технологии кои ќе им помогнат да ги освојат новите видови на забава со виртуелна реалност и целосно би навлегле во светот на смартфоните.

Секако, процесот на одобрување на вакво спојување од страна на американските агенции за антимонополско здружување би бил макотрпен, но можностите се навистина огромни и за двете компании.

Да потсетиме дека Стив Џобс учествуваше во креирање на филмското студио Pixar со тогаш најнапредните технологии на 3D анимации.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Новиот 4К OLED телевизор на LG е изненадувачки тенок

  LG со своите OLED дисплеи веќе со години си ја брани круната за најдобар ...

  Google би можел да изгуби стотици милиони долари поради огласувачите

  Откако е откриено дека огласите на голем број големи компании се прикажуваат во видеозаписи ...

  Погледнете ја оваа маска за iPhone 7 со која ќе може да запалите цигара

  Факт е дека најинтересните аксесоари ги има само за iPhone, но баш оваа заштитна ...