Езерото на шарените камиња, McDonald

Езерото на шарените камиња, McDonald

Во Националниот парк Глациер (САД) се наоѓаат повеќе од 700 езера со кристално чиста вода.

Ниските температури го спречуваат растот на планктони во водата, па во паркот Глациер не е необично да се видат деталите на дното на езерото длабоко и до 10 метри.

Една од највпечатливите карактеристики на некои од овие езера е присуството на шарени камчиња под површината на водата и на брегот.

Едно од најпознатите езера со обоени камчиња е езерото McDonald кој се наоѓа на западната страна на паркот. Тоа воедно е и најголеми, најдолго и најдлабоко езеро во Националниот парк Глациер.

Бојата на камењата ја одредува присуството или отстутноста на железо, а тоа е распространето ширум Глациер паркот, а настанало во различни епохи.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Храброст или лудило? Овој човек се обидува да направи селфи на само неколку метри од активен вулкан

  Вулканот Киалуеа на Хаваите е еден од најактивните вулкани во светот, чија ерупција привлекува илјадници ...

  Совет за плавуши: ако косата ви е слаба и кршлива, потребен ви е овој третман

  Плавата коса отсекогаш била во тренд. Жените кои се одлучуваат да станат плавуши, после ...

  Скопјанец раскажува што му се случило во дискотека во Скопје

  Викендов излегов после долго време. Знаете, јас сум од оние луѓе на кои кога ...