Google, Facebook и Twitter на суд поради терористички масакр

Google, Facebook и Twitter на суд поради терористички масакр

Технолошките гиганти и нивните социјални мрежи се соочуваат со уште една незгодна судска тужба.

Sierra Claybron, Tin Nguyen и Nicholas Thalasinos се тројцата од четарнаесет смртно настадани во терористичкиот напад кој се случи во Сан Бернандино во 2016 година. Тогаш Syed Rizwan Farook и неговата сопруга Tashfeen Malik започнале напад во кои убиле 14 и раниле 22 недолжни лица.

Семејствата на тројцата загинати, подигнале тужба против Facebook, Twitter и Google за овозможување индиректна потпора и ширење на терористичка пропаганда на Исламската држава.

Семејствата на траично загинатите сметаат дека најголемите технолошки компании, односно нивните социјални мрежи и платформи се одговори за глобалното ширење на тероризам, регрутирање на нови самоубијци и убијци, бидејќи допуштиле со години да се пропагира смрт за недолжни лица.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Производителот на Vespa дизајнираше робот кој ќе ве следи насекаде (Видео)

  Доаѓаат роботите! Одењето во шопинг никогаш не изгледало пофутуристично. Компанијата Piaggio која ги произведува ...

  Google ќе казнува за нападни pop-up реклами

  Ако мразите постојано да ви се појавуваат различни реклами кои ви ја кријат содржината ...

  Масовна тужба против Microsoft поради нивната надоградба на Windows 10

  На Сојузниот суд во државата Илиноис во Чикаго поднесена е заедничка тужба на незадоволни ...