Масовна тужба против Microsoft поради нивната надоградба на Windows 10

Масовна тужба против Microsoft поради нивната надоградба на Windows 10

На Сојузниот суд во државата Илиноис во Чикаго поднесена е заедничка тужба на незадоволни корисници на Windows 10. Од Microsoft порачуваат: “Тужбата е неоснована”.

Ова не е прв пат да Microsoft се најде на обвинителна клупа поради наводната надоградба на стариот оперативен систем на Windows 10, кој, според наводните незадоволни корисници, предизвикал губење на податоците и финансиска штета.

Но, своевидниот преседан се случил во американската сојузна држава Илионис, бидејќи на судот во Чикаго пристигнала заедночка тужба од повеќе корисници, кој вкупно од Мајкрософт бараат оштета од 5 милиони американски долари, поради тоа што со наводната надградба на оперативниот систем, им се уништиле компјутерите, избришале податоците и им ја оневозможиле нормалната работа.

Станува збор за корисници, кои наводно на своите компјутери користеле легални Windows 7, Windows 8 или Windows 8.1 оперативни системи, кој Мајкрософт агресивно ги напаѓал за надградбата на Windows 10, после што нивните компјутери станале неупотребливи.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Епл ќе го купува дизни, компанијата во тој случај ќе вреди 1 трилијарда долари

  Во тој случај, компанијата ќе вреди неверојатни 1 трилијарда долари… Никој се уште нема ...

  Кинески робот победи студент од Harvard на популарен квиз

  Дали роботите се попаметни од луѓето? Роботот со име Wangzai кој е произведен од ...

  Почина Роберт Тејлор, еден од креаторите на интернетот и компјутерите

  Почина човекот кој даде огромен допринос за развојот на компјутерската технологија каква што ја ...