Мегавозови долги по 2,5 километри кои превезуваат и опасни супстанци

Мегавозови долги по 2,5 километри кои превезуваат и опасни супстанци

Во Мауретанската пустина, возови долги по 2,5 километри кои се движат помеѓу дините и носат 22.000 тони железна руда, се главен извор на богатство за та земја.

Возовите ширум светот превезуваат различни стоки, а за многу земји се извор на спас и надеж. Некои спречуваат економска изолираност во далечни територии, други спојуваат територија и луѓе, а трети им пркосат на природата и итаат низ непријателски предели.

Постојат и многу мегавозови кои превезуваат опасни материјали или роба која е неопходна за поедини земји. Такви возови влијаат на секојдневниот живот на илјадници луѓе.

Мегавозовите поминуваат и низ светска пустина.

Во Мауретанската пустина возови долги по 2,5 километри итаат помеѓу дините и носат 22.000 тони железна руда која е главен извор на богатство за таа земја.

Во исто време во Канада 45 теретни вагони преминуваат илјадници километри помеѓу градовите Принц Руперт и Витиер на Алјаска, без оглед на ледените температури и другите временски услови.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Сите реклами од Super Bowl на едно место (ВИДЕО)

  Да бидеме реални – никој не сака да гледа реклами, особено не за време ...

  Бремената Бијонсе не планира да запре: ќе настапува на Grammy Awards 2017

  Бијонсе во средата објави дека е бремена со близнаци, а во четвртокот вечерта е ...

  6 девојки раскажаа што чувствуваат за време на анален секс

  Големиот дел од жените се запрашуваат какво е чустовото за време на аналниот секс, ...