Mercedes-AMG GT 4 ќе го нападне моделот Panamera

Mercedes-AMG GT 4 ќе го нападне моделот Panamera

Во салоните спортскиот седан пристигнува 2019 година, а ќе има и единствена суспензија, карактеристична само за овој модел.

Од Mercedes потврдија дека гласините биле точни. AMG навистина работи на луксузен седан со високи перфроманси, кој на пазарот би требало да биде ривал на Porsche Panamera.

Доколку се оди според планот, спортскиот седан наречен GT4, во салоните пристигнува 2019 година. Овој модел ќе се темели на модифицирана верзија на MRA платформата, на која се темелат моделите од C, E и S класата.

Mercedes-AMG GT4 ќе се фокусира на добивање на што е можно помала маса, па во производството на овој автомобил ќе користи што е можно повеќе аломиниум и челик со висока цврстина.

Исто така, единствената суспензија ќе го разликува од сите останати модели на компанијата.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Volkswagen планира неколку нови I.D концепти

  Наскоро следи електричен I.D СУВ и спортски модел. Откако неодамна на одржаниот саем за ...

  Новиот проект на Uber: Летечки автомобили?

  Еден од проектите на Uber во иднина е летала кои ќе полетуваат и слетуваат ...

  Ламборџини и неписмен сопственик во Скопје

  Купил Ламбурџини и сега може да се паркира каде сака. Па и на велосипедска ...