Наскоро нема да морате да плаќате сметки за струја

Наскоро нема да морате да плаќате сметки за струја

Сметките за струја се кошмар за многубројни домаќинства. Меѓутоа, сосема е можно дека луѓето наскоро ќе им речат збогум.

Направен е прототип на велосипед кој може да ја напојува вашата куќа за период од 24 часа. Доволно е да вежбате на него еден час дневно и да уживате во полезноста на бесплатната енергија која ќе ги напојува сите уреди во вашиот дом.

Овој изум се вика електричен хибриден велосипед и произведува бесплатна електрична енергија. Го произвел тим од луѓе кои ги собрал и финансирал Маној Бхаргава, милијардер кој се заколнал дека 90 отсто од своето богатство ќе го потроши за истражување и хуманитарни организации.

Велосипедот има потенцијал да им помогне на 1,3 милијарди луѓе што ден денес во 21 век немаат електрична енергија. Маној планира да донира 10 000 вакви велосипеди во Индија в година.

Овој фантастичен изум ќе ги реши сите проблеми на современото општество – снабдување со електрична енергија, финансиите кои се потребни за електричната енергија и ќе ги натера луѓето да се придвижат и вежбаат секојдневно, а при тоа да прават нешто корисно.

Погледнете како изгледа овој неверојатен изум:

Power your house by riding this bike!

Posted by David Wolfe on Friday, February 19, 2016

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Објавени слики од новиот LG G6

  Конечно да го видиме и новиот смартфон на LG кој треба да биде претставен ...

  Погледнете ја оваа бразлетна која функционира како powerbank

  NIFTYX тимот сака да произведува бразлетни кои се модерни за носење и кои можат ...

  Nokia 3310 се враќа на пазарот

  Претставен во 2000-та година, телефонот-легенда се враќа на пазарот. Nokia се реши да го ...