Неочекувани проблеми: Недостаток на графички картички поради рударите

Неочекувани проблеми: Недостаток на графички картички поради рударите

За што точно станува збор, погледнете во продолжение…

Станува збор за рударење на криптовалута која во последно време, поради голема побарувачка, бележи и голем пораст на вредноста, а истата е интересна и за кориснциите и инвеститорите.

Еден од начините за рударење на криптовалути и создавање на нови биткоини и други виртуелни валути е користењето на личниот компјутер, а според PC World, голем број рудари користат AMD графички картички за рударење, односно заработка.

Според НБРМ, македонските граѓани не треба да инвестираат во криптовалути, поради тоа што се ризични, но светскиот тренд покажува сосема поинакви резултати.

Дали во Македонија е започната новата бизнис перспектива? Останува да видиме наскоро…

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Во Лондон започна тестирањето на автобус со кој управуваат компјутери

  Автобусот е опремен со камери и ласери, нема волан, ниту педала за гас и ...

  Масовна тужба против Microsoft поради нивната надоградба на Windows 10

  На Сојузниот суд во државата Илиноис во Чикаго поднесена е заедничка тужба на незадоволни ...

  Facebook тестира копчиња кои ќе имаат само една функција

  Facebook веќе секоја недела ни носи по некоја нова опција. Социјалната мрежа тестира shortcut ...