Официјално пронајдена вода на Марс

Официјално пронајдена вода на Марс

НАСА објави нови докази за постоење на вода на Марс.

Роверот Curiosity на американската вселенска агенција НАСА откри природна формација за која се верува дека претставува пукнатина во кал.

Роверот на Марс откри вени кои веројатно потекнуваат од исушени езера и минерални депозити кои сугерираат дека на таа планета некогаш покрај вода, имало и кислород.

Под претпоставка дека интерпретацијата е точна, се работи за првите пукнатини во кал, односно исушени пукнатини кои роверот ги пронајде на Марс. Испуканата површина е формирана пред три милијарди години е затрупана под слоеви седимент кои со текот на времето станале слоеви карпи.

Другите докази на ова место, вклучуваат и теза дека всушност се работи за површина која можеби била формирана од вода која течела со голема брзина.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Научник мисли дека луѓето воопшто не се од Земјата

  Нашите тела еволуирале на некое друго место, а тој исто така тврди и дека ...

  Пораката која им ја испративме на вонземјаните

  Пораката ја испративме далечната 1974, а тие ќе ја добијат во… Астрофизичарот Френк Дрејк ...

  Стој ли ЦИА позади конфликтот во Македонија?

  Какви корени влече самиот проблем во Македонија? Во Македонија, каде што веќе со месеци ...