Путин направи сериозна грешка, па јавно и се извини на Турција

Путин направи сериозна грешка, па јавно и се извини на Турција

Руски борбени авиони убиле тројца турски војници во бомбардирањето во Сирија, пренесува BBC.

Владимир Путин се извини и изрази жалење поради рускиот воздушен напад во Сирија во кој случајно биле убиени тројца војници од Турција.

Војниците делувале како поддршка на сириските бунтовници во акција на преземање на градот Ал Баб, кој се наоѓа под контрола на Исламска држава.

Русија и Турција поддржуваат различни страни во граѓанската војна во Сирија, но нивните акции против терористите од Исламска држава се заеднички.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Нови информации за нападот врз Тодоров

  Никола Тодоров бил пресретнат на скалите пред Министерството за здравство, во моментот кога доаѓал ...

  Објавено видео од тренингот на терористите на УЧК (видео)

  Веќе со денови наназад Албанците повикуваат на војна во Србија, зборувајќи дека нивната земја ...