Путин нервозен, планира да ги врати долговите кон Америка

Путин нервозен, планира да ги врати долговите кон Америка

Русија планира вонредно заседание на Советот за безбедност на Обединетите нации, после нападот на американската коалиција на владините сили во Сирија.

Овој напад е почеток на отворен воен конфликт, изјави првиот заменик на претседателот на Комитетот на Советот на Федерацијата за одбрана и безбедност, Франк Клинчевиќ.

“Нападот кој коалицијата на чело со САД го изведе, е директно стапување на коалицијата во отворениот воен конфликт во Сирија”.

Тоа е акт на агресија, Русија итно ќе поднесе барање за вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации, изјави сенаторот.

Според неговите зборови, овој напад не беше грешка.

“Ова е целена акција која имаше за цел да ја ослаби офанзивата на владините сили. Тоа не е грешка”, изјави тој.

Клиневиќ истакна дека руските бази во Хмејмим и Тартус во Сирија не се загрозени, бидејќи ракетните комплекси S-400 и S-300 постојано ги штитат.

Нашите бази се апсолутно заштитени од нашите системи. Русија има доволно сила и средства да се заштити не само себе, туку и Сирија, изјави сенаторот.

Според неговите зборови, нападот на коалицијата е предизвикан со желба да го заштити својот проект кој се нарекува Исламска Држава.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Во Тетово прегазен полицаец, додека во Гостивар исчезнаа две девојки

  Во текот на вчерашниот ден во 11 часот се одвивала драма во Тетово кога ...

  Супер вест за граѓаните: Сите граѓани ќе добијат по 12.000 денари секој месец доколку имаат…

  Со промените, граѓаните избраа живот за сите во Македонија, соопштуваат од СДСМ, објавувајќи ја ...

  Регистриран втор земјотрес во Македонија

  Епицентарот на земјотресот се наоѓаше во соседна Албанија… Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, ...