Samsung ги претстави новите батерии за автомобили

Samsung ги претстави новите батерии за автомобили

Доаѓаат во 2020 година, а истите ќе обезбедат автономија од 600 километри.

Електричните автомобили се уште не се прв избор на голем дел од купувачите првично поради релативно малата автономија која ја обезбедуваат моменталните батерии.

Samsung отиде чекор понапред и претстави нова генерација на батерии, која во новите електрични автомобили ќе може да се вградува од 2020 година.

Батеријата ќе се произведува во новата фабрика вредна 350 милиони евра во Унгарија, а ќе обезбедуваат автономија од 600 километри, а ќе можат и брзо да се полнат (80% од капацитетот) за само 20 минути.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Новиот проект на Uber: Летечки автомобили?

  Еден од проектите на Uber во иднина е летала кои ќе полетуваат и слетуваат ...

  Четвртата серија на BMW доживеа благ редизајн

  Coupe и Gran Coupe верзиите добија потврда суспензија, но удобноста нема да ги изгуби ...

  Нов и поголем Audi A1 пристигнува во 2018 година

  Достапна ќе биде и хибридна верзија, а најсилната верзија S1 ќе развива неверојатни 250 ...