Се очекува наследник на Opel Meriva

Се очекува наследник на Opel Meriva

Opel Crossland X стана вистински конкурент на Citroen C3 Picasso.

За неколку дена ќе се одржи светска премиера на новиот модел Crossland X, кој судејќи според добро информирани извори би требало да го замени моделот Opel Meriva.

Исто така, овој модел има голема поврзаност и со моделот Mokka X, кој во понудата се најде како кросовер од Б сегментот.

Opel Crossland X би требало да излезе порано, но тој проект е стопиран и започнат од почеток, бидејќи имало иницијатива да се направи чистокрвен кросовер, а не само нова верзија на Meriva.

Главниот конкурент би требало да биде Citroen C3 Picasso, а првото вистински појавување во јавност се очекува на саемот за автомобили во Женева.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Volkswagen планира неколку нови I.D концепти

  Наскоро следи електричен I.D СУВ и спортски модел. Откако неодамна на одржаниот саем за ...

  Во Европа пристигнува дизел верзија на Kia Stinger

  Премиерата се очекува да биде на саемот за автомобили во Женева, следната година Откако ...

  Директорите на VW намерно ги уништувале доказите

  Идејата за лажирање на податоците датира уште од 2006 година. Еден од високите функционери ...