Се урна воен хеликоптер, пет лица загинаа во Украина

Се урна воен хеликоптер, пет лица загинаа во Украина

Украински воен хеликоптер МИ-2В падна во подрачјето на населбата Малиновка, недалеку од Краматорск (Доњецка област), загинал целиот екипаж, соопшти денес прес-службата на Министерството за одбрана на Укрина.

„Според една прелиминарна верзија, падот на леталото се случил за време на судар со далековод. Во тек е истрага за причината за авијациската несреќа и евакуација на загинатите членови на екипажот. На местоот на падот на хеликоптерот се наоѓаат дежурни спасувачки екипи и група офицери за антитерористички операции“, се наведува во соопштението, објавено на сајтот на воениот ресор на Украина.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Дали Грција и Турција се повторно на прагот на војна исто како во 1996 година?

  Турскиот весник “Милиет” денес објави : 45 минутна “блиска средба” на бродови на воените ...

  Повредени полицајци при претрес на дом во Скопје

  Полицијата сакала да врши претрес во семејна куќа во Скопје, но таму се случила ...

  Утре е големиот празник Благовец

  Утре е големиот празник Благоец, денот кога според верувањата змиите се будат, а за ...