Шампионите на Вардар, гордно, но и срамно пречекани во Велес

Шампионите на Вардар, гордно, но и срамно пречекани во Велес

И додека Вардар ја кренаа титулата на Европа, на следниот натпревар во Велес, со ракометниот клуб Борец, беа гордно, но и срамно пречекани.

Статијата е пишувана дел поради неспортскиот однос на навивачите (Гемиџии), дел поради неорганизираниот настан.

Како што велат нашите репортери кои присуствуваа на натпреварот, во Салата во Велес каде што бил одигран натпреварот, било неподносливо жешко, а во Салата биле примени повеќе гледачи отколку што навистина претставува нејзиниот капацитет.

Од страна на управата немало организирано лица кои би се грижеле за текот на натпреварот, при што се случило да голманот на Вардар, со својот дрес го избрише подот на салата, бидејќи бил влажен.

Од друга страна, навивачите од Велес, нетолку познатите и нетолку бројни Гемиџии, кога излегле ракометарите на Вардар, започнале со свирење и пцовки, како и плукање и урлање. Додека едната страна се поклонила достоинствено како што доликува на дечките кои ја освоија Европа, навивачите се однесувале неспортски и неетички кон нив.

Велес е град во кој многумина го сакаат спортот, кој има навистина врвни играчи во сите спортови, меѓутоа е град кој засекогаш ќе остане без спортска култура и почит.

Но без разлика на се, оние вистинските љубители на спортот, ГОРДО СЕ ПОКЛОНИЈА И ИЗРАЗИЈА ВИСТИНСКА ПОЧИТ КОН ШАМПИОНИТЕ.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Албанците бараат редефинирање на Македонија?

  Албанските коалициони партнери на Зоран Заев, наспроти гаранциите на лидерот на СДСМ за добивање ...

  Скандал повод тестаментот на Есма

  Блиски роднини на легендарната кралица на Ромската песна, Есма Теодосиевска, ќе се борат за ...

  (ВИДЕО) Погледнете како изгледало езерото во БиХ кое одненадеж го снема!

  Прекрасна убавина!   Ова остана од прекрасното езеро (ВИДЕО): http:Јабланичкото езеро ПОТОА loading...