Што значат броевите во имињата на автомобилот Faraday Future

Што значат броевите во имињата на автомобилот Faraday Future

Електричниот кросовер кој е побрз и од суперавтомобил.

Неодамна на CES саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас беше претставен долгонајавуваниот модел Faraday Future FF91.

Целосно електричен кросовер долг 525 сантиметри со меѓуоскино растојание од 320 сантиметри, кој располага со моќност од 783 kW (1050 коњски сили), со 1800 Nm вртежен момент.

Од компанијата објаснија и што значат броевите во името. Првиот број во името ја означува големината на моделот и неговата цена, на скала од еден до девет.

Тоа значи дека моделот со број девет е скап и голем. Другиот број ја означува генерацијата на тој модел, што значи дека овде станува збор за прва генерација.

Наследникот на овој модел би требало да има ознака 92.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Samsung ги претстави новите батерии за автомобили

  Доаѓаат во 2020 година, а истите ќе обезбедат автономија од 600 километри. Електричните автомобили ...

  Лекција за сите претприемачи – вака треба да се грижите за вашите корисници

  За бизнис лидерите, социјалните медиуми знаат да бидат опасна територија, но тоа не го ...

  Новиот проект на Uber: Летечки автомобили?

  Еден од проектите на Uber во иднина е летала кои ќе полетуваат и слетуваат ...