Силен земјотрес ја погоди Грција, бројката на загинати постојано расте

Силен земјотрес ја погоди Грција, бројката на загинати постојано расте

Најмалку 10 лица повредени, урнати домови, блокирани патишта…

Oва е билансот на силниот земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди егејскиот брег на Грција.

Епицентарот на земјотресот, што се случил во 15.28 часот по локално време, бил на 11 километри јужно од селото Пломари, на јужниот грчки остров Лезбос, на длабочина од седум километри.

Со оглед на тоа дека епицентарот беше меѓу Лезбос и турскиот град Карабурун, во округот Измир, потресот бил почувствуван во повеќе турски градови, меѓу кои и во Истанбул, Измир и Чанакале и предизвикал голема паника меѓу населението. Турските медиуми јавуваат дека досега се регистрирани 33 вторични потреси.

Posted by Apostolis Paraskevopoulos on Monday, June 12, 2017

Posted by Apostolis Paraskevopoulos on Monday, June 12, 2017

Posted by Apostolis Paraskevopoulos on Monday, June 12, 2017

loading...
 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Џафери сепак нема да влезе во новата канцеларија?

  Што се случува денес во зградата на демократијата во Македонија? Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ стојат ...

  Откриена вистинската причина за убиството

  После информациите кои испаднаа во медиумите за брачниот пар од Риека, Хрватска кога мажот ...

  Ѓорѓев и Зекири во Само Вистина

  Според Ѓорчев новата влада на СДСМ, ДУИ и Алијансата треба да ги остварат своите ...