Sony претстави сензор за снимање slow motion со 1000fps (Видео)

Sony претстави сензор за снимање slow motion со 1000fps (Видео)

Sony го претстави најновиот сензор за смартфон камери кој може да снима slow-motion во 1080p резолуција со 1000fps.

Новиот 19.3мп CMOS сензор на Sony е изработен од три слоја – прв во индустријата, кој може да снима во slow motion дури осум пати побрзо од конкуренцијата и тоа со помалку дисторзија и поквалитетно видео.

Овој сензор на Sony не може да се спореди со ниту еден од денешните смартфони. iPhone 7 и Google Pixel можат да снимаат slow motion во 1080p но само со 120fps. Со оглед на тоа што Apple и Google користат Sony сензори во нивните смартфон модели, сигурни сме дека овој сензор ќе се најде во некој од идните модели на овие две компании.

loading...

Ознаки:

Можеби ви се допаѓа и

Илон Маск го стартуваше најголемиот и најчудниот проект досега

Знаеме дека Маск е загрижен за иднината на човештвото поради огромниот напредок постигнат кај ...

Пристигна новиот iOS: Погледнете какви промени ни донесе

Apple ги објави финалните стабилни верзии на iOS 10.3 и watchOS 3.2 оперативни системи. ...

Нова апликација која ве поврзува со личности што ги мразат истите работи како и вас

Hater е нова и необична апликација која спојува луѓе според работите кои ги мразат. ...