Средба Ѓорѓе Иванов и Владимир Путин

Средба Ѓорѓе Иванов и Владимир Путин

Од 22 до 24 мај претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ќе биде во официјална посета на Москва и ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, јавува руската државна агенција ТАС.

Одговарајќи на новинарското прашање на ТАС „Кога ќе се сретнат Иванов и Путин?“, Јури Ушаков, портпарол на претседателот на Руската Федерација, одговорил дека средбата ќе се одржи кон крајот на месецов.

ТАС објавува и дека македонската амбасада во Русија најавила до Кремељ дека Иванов ќе дојде во дводневна работна посета од 22 до 24 месецов.

– За време на посетата, се очекува Иванов да добие признание од Интернационалната фондација за единство на православните христијански нации, наградата го носи името на патријархот Алексеј Втори – јавува ТАС.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  ВИДЕО: Секунди ја делеа од смртта! Тригодишно девојче падна во перонот под возот…

  Тригодишно девојче за малку не погина на железничка станица во Кина, приближувајќи се кон ...

  Традиција: 3 работи кои треба да ги направат Македонците пред да купат жена од Албанија

  Многу важен фактор, можеби малку и бизарен, но секако влијае на одлуката на многуте ...

  Во Струга гореа живи лебедчиња

  Вистинска катастрофа се случи во Струга… Струшкото крајбрежје на Охридско езеро е речиси целосно ...