Субкомпактниот кросовер на Kia ќе го носи името Stonic

Субкомпактниот кросовер на Kia ќе го носи името Stonic

Овој модел ќе претставува вистински конкурент на Mazda CX-3.

Kia во 2017 година влегува со големи планови околу моделот Stinger, но неодамнешниот потег, покажа дека тоа нема да биде единствен адут на компанијата оваа година.

Компанијата го заштити и името Stonic, а од добро известени извори, се дознава дека ова име ќе го носи кросовер од Б сегментот.

Овој модел ќе се развива паралелно со моделот на Hyundai, со тоа што сестринскиот модел се уште нема свое име.

Kia Stonic ќе биде рамен конкурент на Mazda CX-3, а би можел да изгледа како концептот Provo, кој беше претставен уште во 2013 година.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Mercedes-AMG го отвори првиот самостоен салон

  После Токио, и Сиднеј до крајот на 2017 година, ќе има AMG продажен центар. ...

  Samsung ги претстави новите батерии за автомобили

  Доаѓаат во 2020 година, а истите ќе обезбедат автономија од 600 километри. Електричните автомобили ...

  Новиот проект на Uber: Летечки автомобили?

  Еден од проектите на Uber во иднина е летала кои ќе полетуваат и слетуваат ...