Тимот на Рено работи на нова генерација ERS системи

Тимот на Рено работи на нова генерација ERS системи

Партнерството со Infiniti доведе до трансфер на технологии.

Рено објави дека интензивно работи на целосно нов болид за Formula 1, со оглед на тоа што, според нивните зборови, моторот кој се користи во последните три сезони е искористен до своите крајни потенцијали.

Моторот ќе има целосно нова архитектура, а втората најважна новост е воведување на нова, втора генерација систем за обновување на кинетичката енергија, ERS.

Резултатот на блиската соработка со Infiniti е токму ова. Ова всушност значи дека Renault технологијата ја има во својот дом, што овозможува брз развој и целосен надзор на проектот.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Volkswagen планира неколку нови I.D концепти

  Наскоро следи електричен I.D СУВ и спортски модел. Откако неодамна на одржаниот саем за ...

  Škoda Kodiaq добива RS верзија

  Овој модел ќе биде придвижуван од 2.0 литарски битурбо дизел мотор со моќност од ...

  Новиот проект на Uber: Летечки автомобили?

  Еден од проектите на Uber во иднина е летала кои ќе полетуваат и слетуваат ...