Во Европа пристигнува дизел верзија на Kia Stinger

Во Европа пристигнува дизел верзија на Kia Stinger

Премиерата се очекува да биде на саемот за автомобили во Женева, следната година

Откако купувачите во САД можеа да го видат новиот модел Kia Stinger, од компанијата пристигна известување дека наскоро се планира и европска премиера.

Новиот седан, својата дизел верзија ќе ја претстави на стариот континент на саемот за автомобили во Женева. Изгледа дека овој автомобил ќе биде понуден со веќе познатиот турбодизелски 2.2 литарски мотор со моќност од 197 коњски сили, кој веќе се вградува во останатите Kia и Hyundai модели.

Бензинската верзија на Stinger засега се нуди само во САД, каде што моментално е најсилната верзија која располага со дури 365 коњски сили, што му овозможува на моделот забрзување од 0 до 100 километри на час за само 5 секунди, и максимална брзина од 269 километри на час.

loading...

Ознаки:

 • Главен и одговорен уредник на Arena.mk, безбедносен инжинер во изградба. Човек, кој смета дека со доволна количина на кофеин, може да се завршат сите дневни обврски.

  Можеби ви се допаѓа и

  Лекција за сите претприемачи – вака треба да се грижите за вашите корисници

  За бизнис лидерите, социјалните медиуми знаат да бидат опасна територија, но тоа не го ...

  Се очекува наследник на Opel Meriva

  Opel Crossland X стана вистински конкурент на Citroen C3 Picasso. За неколку дена ќе ...

  Volkswagen планира неколку нови I.D концепти

  Наскоро следи електричен I.D СУВ и спортски модел. Откако неодамна на одржаниот саем за ...