Надал ќе го стигне Федерер по бројот на грен слем титули

Тренерот и чичко на шпанскиот тенисер Рафаел Надал, Тони верува во својот внук, и вели дека првиот светски рекет за брзо време ќе го стигне Роже Федерер, по бројот на грен слем титули.

-Ќе ги стигнеме 19. титули на Федерер, сигурен сум во тоа. Остана да се освои уште некој Ролан Гарос, но знаеме дека ќе биде тешко, вели Тони Надал.

Слоун Стивенс е новата шампионка на US Open турнирот

Кога станува збор за двајцата тенисери, Надал и Федерер се како мотив еден за друг. Кога едниот ќе освои некој грен слем во една сезона, другиот веднаш возвраќа. Така е и оваа сезона кога Швајцарецот стигна до титулите на Австралијан опен и Вимблдон, а светскиот рекет број 1 возврати со Ролан Гарос и САД Опен.

Федерер е прв на листата со 19 грен слем титули, Надал има 16, а потоа следат Пит Сампрас со 14 и Новак Ѓоковиќ со 12 титули.

10 најплатени тенисери, Новак Ѓоковиќ го освои првото место со заработка од…

Оставете коментар