Атлетико Мадрид прави навистина добар бизнис со своите фудбалери

Атлетико Мадрид прави навистина добар бизнис со своите фудбалери…

Атлетико Мадрид продаде двајца првотимци во Кина за 50 милиони евра, навистина добар сенс за бизнис, зарем не?

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 400.000 евра.

Кинескиот клуб се наоѓа во сопственост на компанијата Ванда која е главен спонзор на новиот стадион на Атлетико Мадрид.

Речиси еден месец откако заврши прелиминарниот рок во поголемиот дел од европските земји, Атлетико Мадрид направи одличен бизнис продавајќи двајца првотимци во Кина.

Се работи за Нико Гаитан и Јаник Караско кои преминаа во Далиан Јифанг, два дена пред крајот на прелиминарниот рок во Кина.

Вкупните трошоци за двајцата фудбалери изнесуваат нешто помалку од 50 милиони евра.

Кинезите за Караско, репрезентативецот на Белгија, платиле оштета во износ од 30 до 35 милиони евра, од кои 25% ќе му припаднат на поранешниот клуб на играчот Монако, додека Аргентинецот во касата на Атлетико ќе донесе 18 милиони евра, седум помалку отколку што е платен Бенфичи во 2016 година.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 400.000 евра.

Интересно е што кинескиот клуб се наоѓа во сопственост на компанијата Ванда, која е главен спонзор на новиот стадион на Атлетико Мадрид, Ванда Метрополитано.

Какви се вашите коментари поврзани со оваа статија?

Регистрирај се на овој линк, и добиј до 6.000 денари бонус за обложување на следниве натпревари:

ТОП 6 натпревари на кој дефинитивно треба да се обложите:

(15:05) Manchester Utd – Chelsea 
(15:30) B. Leverkusen – Schalke
(20:45) AS Roma – AC Milan
(18:30) Valencia – Real Sociedad
(20:45) Sevilla – Atl. Madrid
(20:45) Arsenal – Manchester City

Останати натпревари на кој можете да се обложите и да добиете 6.000 денари бонус, доколку се регистрирате на овој линк:

(13:30) Burnley – Everton
(16:00) Swansea – West Ham
(16:00) Tottenham – Huddersfield
(18:30) Liverpool – Newcastle
(17:00) Troyes – PSG
(18:00) Lazio – Juventus
(20:45) Napoli – AS Roma
(15:30) Schalke – Hertha
(15:30) Hamburger SV – Mainz
(18:30) RB Leipzig – Bor. Dortmund

Оставете коментар