Бериша после дебитантскиот гол: Чувство кое не може да се опише

Бериша после дебитантскиот гол: Чувство кое не може да се опише…

Во вторникот Вардар дојде до првиот триумф на подготовките во Анталија во оваа 2018 година. Совладан беше тимот на Берое, а „творец“ на оваа прва победа беше младиот 17-годишен играч на нашиот тим Јакуп Бериша.

Младиот фудбалер кој што има играно за сите младински категории на Вардар, стигна и до сениорската конкуренција. Во својот прв настап за првиот тим успеа да се запише во листата на стрелците, откако со неговиот гол донесе победа над Берое.

Стрелаше Бериша во 60. минута од натпреварот, што на крајот се покажа како клучен момент за победникот. Тоа покажува дека овој талент ја оправдува довербата од стручниот штаб која му ја даде со тоа што го вклучи да биде дел од подготовките во Турција.

„Не можам со зборови да опишам колку сум среќен најпрво што ја добив таа можност да тренирам и да бидам дел од сениорскиот тим на Вардар, а сега и да постигнам гол за првата екипа. Навистина тоа е нешто кое треба само да се доживее и што е сон на секој млад играч како мене. Првиот гол во сениорскиот тим нема никогаш да го заборавам“, вели Бериша.

Бериша заедно со уште неколку играчи од младинскиот погон, ја имаат таа можност да бидат дел од овие подготовки и да добијат шанса да настапуваат со искусните фудбалери од кои можат и треба многу да научат.

„Благодарност до стручниот штаб што на мене и на другите млади играчи ни ја даде таа шанса да тренираме со сениорите и да играме натпревари. Секако дека сум желен да се докажувам и на секој тренинг и на секој натпревар ќе дадам се од себе. Искусните фудбалери, пак, имаат разбирање за нас помладите. И тие еден ден во минатото биле како нас, и знаат дека не е лесно. Затоа се тука да ни помогнат со совети кои ние ги применуваме на тренинзите и на натпреварите. Исто така знаат дека треба да се има трпение затоа што за мене ова е прво вакво искуство да бидам дел од подготовки со сениорската екипа“, изјави талентот на „црвено-црните“.

Младиот фудбалер вели дека настапувајќи низ младите категории, ги гледал натпреварите на сениорите и сонувал еден ден да биде дел, што му се исполнило.

„Јас и во минатото реков дека еден ден сакам да станам дел од сениорската екипа и да играм во дресот на Вардар. Ги минав сите младински категории, и се надевам дека сега често ќе добивам шанса и меѓу сениорите. Ова мене многу ми значи, шансата која ми се укажа, и голот кој го постигнав ми се само дополнителен мотив да дадам уште повеќе до крајот на овие подготовки, и да покажам дека оваа шанса која ми е дадена е заслужена“, заврши Бериша.

Оставете коментар