Брдаровски: Одлично е чувството што сум повторно на теренот

Брдаровски: Одлично е чувството што сум повторно на теренот…

Вардар против Зенит во Скопје, прв натпревар од групната фаза во Лигата на Европа. Почеток на една нова историја, натпревар кој што долго ќе се памети.

Но, Владица Брдаровски нема да го памети по добро. После еден обид да ја извади топката од гол линијата, со коленото удри во стативата. Не само што не успеа да спаси гол, туку мораше да го напушти теренот поради силните болки. Лекарските прегледи покажаа повредени лигаменти во задниот дел од коленото.

После пауза од повеќе од четири месеци, денеска Брдаровски го видовме повторно на теренот на пријателскиот натпревар против Берое, откако доби шанса да игра во второто полувреме на натпреварот. Потоа забележа и асистенција во 60. минута кога му додаде на младиот Бериша за водство и на крајот за победа на Вардар.

„Се чувствувам одлично што повторно сум на теренот после долгата пауза. Најтешкото помина, сега ми останува само добро да се подготвам за пролетниот дел од сезоната. Благодарност до сите за поддршката во тешките моменти. Добивав големи мотиви од играчите, стручниот штаб, нашите физиотерапевти кои ми помогнаа да ја санирам повредата и да се вратам на терените“, изјави Брдаровски.

Уште на почетокот десниот бек работеше со екипата, а конечно доби шанса и да игра на еден меч после долгата пауза. И веднаш својот прв настап го заокружи со асистенција, но најважно е што полека влегува во натпреварувачки ритам, и посакува тој, како и целата екипа да биде подготвена за пролетните натпревари.

„Овие пријателски натпревари тука служат добро да се подготвиме за пролетниот дел од сезоната. Се надевам дека добро ќе се подготвиме за она што нè очекува. Ќе атакуваме на два фронта и се надевам на успех на крајот на сезоната. Се додека имаме шанси за одбрана на титулата, ние ќе се бориме и нема да се предаваме. Имаме екипа која е спој на младост и на искуство и мислам дека можеме да дојдеме до посакуваната цел“, вели Брдаровски.

Оставете коментар