arena.mk

Во Манчестер Сити за 150 милиони, пристигнува најголемата желба на Барселона (ФОТО)

Во Манчестер Сити за 150 милиони, пристигнува најголемата желба на Барселона…

Сјајно и врвно понашање кое беше голема желба на Валверде оваа зима ќе премине во Манчестер Сити, пренесува шпанска Марка.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Шпанскиот магазин тврди дека Пеп Гвардиола одлучил да ја активира откупната клаузула на Французинот во износ од 65 милиони евра, и дека трансферот ќе биде реализиран во наредните денови.

Да се потсетиме, во игра беше и Самуел Умтити, кој има откупна клаузула од дури 60 милиони евра, но Французинот одлучи да остане верен на Барселона и Гвардиола мораше да се откаже од него.

За разлика од сонародникот, штоперот на Атлетико, Омерик Лапорте со своето доаѓање Гвардиола ќе ја комплетира одбраната во која оваа сезона веќе вложи повеќе од 150 милиони евра (Едерсон, Менди, Вокер), а Сити би го добил еден од најдборите млади штопери на светот.

Веста за неговиот трансфер на Етихад ја потврди и ББЦ. Со оглед на тоа што досегашниот трансфер-рекорд на Манчестер Сити изнесува 63 милиони евра (Кевин Де Бруин), Лапорте ќе стане најскапиот играч на Граѓаните на сите времиња.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Лапорте, иако има 23 години, веќе запиша 222 настапи за баскискиот клуб и беше стандарден член на сите француски омладински категории додека се уште го чека дебито за сениорската репрезентација.

Интересно е што овој штопер веќе се поврзуваше со Барселона, тој беше голема желба на Ернесто Валверде, но Барселона не беше подготвена за него после доаѓањето на Кутињо и Мина.

Регистрирај се на овој линк, и добиј до 6.000 денари бонус за обложување на следниве натпревари:

(17:00) PSG – Montpellier
(18:00) Sassuolo – Atalanta
(20:45) Chievo – Juventus
(15:30) Bayern – Hoffenheim
(15:30) Bor. Dortmund – Freiburg
(15:30) RB Leipzig – Hamburger
(15:30) Stuttgart – Schalke
(16:15) Valencia – Real Madrid
(20:45) Villarreal – Real Sociedad

Оставете коментар