Конте со ново засилување од 25 милиони евра, навивачите не можат да си поверуваат

Изгледа дека Челзи конечно ќе успее да заврши една работа, но…

После поразот од Барнли, стана јасно дека Челзи до тој момент очајно одработуваше во текот на прелиминарниот рок.

Челзи успеа, но за натпреварувањето на четирите фронта и добивањето на серија квалитетни резултати, ќе им бидат потребни засилувања.

Спортскиот сектор на клубот се обиде да ги ангажира тројцата англиски фудбалери, а како што стојат работите, изгледа дека останале во игра само за Дени Дринквотер, но само во случај да Лестер до крајот на прелиминарниот рок пронајде адекватна замена.

Окслејд-Чемберлејн исто така бил желба, но тој завршил во Ливерпул, додека Евертон ја одбил понудата за Рос Баркли.

Кога сите се надеваа дека Челзи би можел да добие појачување макар во нападот, следел ладен туш. Фернандо Лоренте, кој конте најмногу го посакуваше, заврши во Тотенхам.

Ако досега не беше јасно, сега сите се свесни, спортскиот сектор на Челзи на чело со Мајкл Емануел заврши очајна работа ова лето.

Сепак, ќе се обидат да се извлечат во последните часови од прелиминарниот рок.

Имено, како што пренесува добро известениот италијански спортски новинар Фабрицио Романо, Челзи е на чекор до договор со Торино, околу купувањето на Дејвид Запакоста.

Според изворите на Романо, договорот помеѓу клубовите е речиси постигнат, екипата на Синиша Михајловиќ на име на трансферот ќе инкасира 25 милиони евра.

Колку оваа информација ќе им се допадне на навивачите на Челзи, не можеме да кажеме, но да се потсетиме дека минатата лето за истата сума на пари пристигна и Марко Алонсо, кој денес е незаменлив.

Оставете коментар