Манчестер Јунајтед изгуби повеќе од 50 милиони фунти поради Доналд Трамп

Манчестер Јунајтед изгуби повеќе од 50 милиони фунти поради Доналд Трамп….

Менаџерскиот тим на Манчестер јунајтед објави загуба од дури 50.милиони фунти во САД, откако претседателот Доналд Трамп го намалил корпоративниот данок од 35 на 21 процент, се со цел за развој на американската економија.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Тоа по автоматизам предизвикува намалување на работите поврзани со Манчестер Јунајтед во сопственост на семејството Глрејзер, што во клупскиот финансиски извештај се покажува како загуба за периодот од декември минатата година.

Тоа е и најголемата загуба за тимот од Манчестер од 2010 година, но причини за некоја паника, нема.

„Станува збор за измена на даночните проценти кои директно не влијаат на финансиите и парите со кои клубот располага. Долгорочно гледано, намалувањето на данокот е добра вест за нас, но во овој момент ќе се прикаже како загуба. Но тоа не менува ништо по прашање на почитувањето на финансискиот фер-плеј или тековните работи во клубот”- вели клупскиот шеф за финансии, Клиф Бети.

И покрај оваа загуба во 2017 година, Јунајтед остварил заработка помеѓу 575 и 585 милиони фунти, што е клупски рекорд, додека пак трансферот на Алексис Санчез остварил рекордна продажба на дресови.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

„Доаѓањето на Алексис Санчез собра 75% повеќе интеракции на социјалните мрежи од на пример, трансферот на Нејмар во ПСЖ. Освен тоа, тројно е зголемена продажбата на дресовите” – се пофали клупскиот потпреседател Ед Вудворд.

Регистрирај се на овој линк, и добиј до 6.000 денари бонус за обложување на следниве натпревари:

(13:30) Tottenham – Arsenal
(16:00) Everton – Crystal Palace
(18:30) Manchester City – Leicester
(17:00) Toulouse – PSG
(15:00) SPAL – AC Milan
(15:30) B. Leverkusen – Hertha
(15:30) Bor. Dortmund – Hamburger SV
(18:30) Bayern – Schalke
(13:00) Villarreal – Alaves
(16:15) Malaga – Atl. Madrid
(18:30) Leganes – Eibar
(20:45) Real Madrid – Real Sociedad

Оставете коментар