Младинците лесно го победија Ѓорче Петров

Младинците лесно го победија Ѓорче Петров…

Пролетниот дел од сезоната 2017/18, младинците на Вардар го почнаа со убедлива победа 35 – 26 (22 – 9) против Македонија Ѓорче Петров. На гостински терен, нашите момчиња покажаа дека се подобри, одржувајќи се на првата позиција во нивната група со амбиција да се игра за титулата во својата старосна конкуренција.

Избраниците на тренерското дуо Слободан Чивлачки и Кристијан Грчевски особено брилираа во првото полувреме кога наметнаа двоцифрена предност пред домаќинот. На секој гол на домашните ние одговоривме со најмалку два наши, па до паузата резултатот беше 22 – 9 за Вардар.

Во второто полувреме домаќинот се врати решен да ги корегира грешките, но разликата од 13 голови беше недостижна. Иако во оваа половина постигнавме помалку голови, сепак, одржавме предност од +9 гола, за победа со 35 – 26.

Оставете коментар