Најголемата грешка: Како со само еден збор, изгубивме 222 милиони евра?

Најголемата грешка: Како со само еден збор, изгубивме 222 милиони евра?

Од време на време се појавуваат интересни приказни, во кои некои клубови можеле да ги донесат некои од најголемите фудбалски ѕвезди на денешницава, но тоа од некои сосема необјаснети причини не се случило.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Еден од таквите клубови е московски Локомотив, чиј скаути во 2008 година на Медитеранскиот клуб приметиле еден мразилец, тогаш 16-годишниот Нејмар.

На Русите играчот на Сантос им се допаднал и имале шанса да го купат за 10 милиони евра. Меѓутоа, одлучиле да го купат талентираниот Алан Гатагов, кој никогаш не го постигнал она што го предвидуваа челниците на овој клуб.

“Размислувавме дали вреди да го купиме Нејмар. Сакавме да го купиме, го гледаа нашите скаути, но имавме големи сомнежи. Прво беше премлад, а второто беше дали ќе се прилагоди во Русија.”

Исто така, 10 милиони евра не е лесно да ги дадете за дете, со што челниците на клубот биле внимателни, откри претседателот на Локомотива Николаи Наумов. Одлуката да не го купат Нејмар, Русите ја донеле после финалниот натпревар.

“Тогаш изгубивме во финалето. Меѓутоа, не забележав дека Нејмар беше подобар од нашите играчи. Гатагов делуваше еднакво добар како и тој во тоа време”, раскажа Наумов кој денес веројатно жали поради големата грешка.

Интересно, Ведран Чорлука пристигна во 2012 година во Локомотив, а можеше да игра заедно со Нејмар во Москва, доколку се реализирал целиот трансфер. Пет години подоцна, напаѓачот пристигна во Барселона за 88,2 милиони евра, а последново лето премина во ПСЖ за рекордни 222 милиони евра и со тоа стана веројатно најскапиот фудбалер во историјата.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Од друга страна, Гатагов досега во својата кариера одиграл 98 натпревари и постигнал само осум гола. Изминатиот февруари, тој го раскина договорот со Левадија од Естонија и ден денес е без клуб. Во сениорскиот фудбал никогаш не покажал ни приближен квалитет. Исто така, 27 годишниот Русин остана запметен и по некои од најголемите промашувања во фудбалската историја.

Регистрирај се на овој линк, и добиј до 6.000 денари бонус за обложување на следниве натпревари:

(13:30) Tottenham – Arsenal
(16:00) Everton – Crystal Palace
(18:30) Manchester City – Leicester
(17:00) Toulouse – PSG
(15:00) SPAL – AC Milan
(15:30) B. Leverkusen – Hertha
(15:30) Bor. Dortmund – Hamburger SV
(18:30) Bayern – Schalke
(13:00) Villarreal – Alaves
(16:15) Malaga – Atl. Madrid
(18:30) Leganes – Eibar
(20:45) Real Madrid – Real Sociedad

Оставете коментар