arena.mk

Најмоќниот човек во светот на фудбалот со шокантна изјава за Кутињо: Тој е само…

Последниве неколку дена, цела Европа зборува за трансферот на Филипе Кутињо од Ливерпул во Барселона.

Ливерпул на овој трансфер заработија неверојатни 160 милиони евра, што засега е вториот најголем трансфер во историјата на овој спорт.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Нејмар, кој замина во ПСЖ во рекордниот трансфер засега е единствен пред Кутињо, а од ова лето поголем трансфер од Кутињо ќе има и сјајниот млад француски играч, Килијан Мбапе.

Меѓутоа, многу фудбалски експерти тврдат дека Кутињо не вреди ниту малку од издвоената сума на пари. Такво мислење засега има и човекот кој многу добро знае да препознае таленти, со оглед на тоа што баш тој го откри Лионел Меси, Џозеп Мариа Мингуела.

“Кутињо не вреди 160 милиони евра. Тој е добар играч, ќе му помогне на тимот, но не вреди толку колку што е платен”, тврди тој.

“Иста е и ситуацијата со Дембеле. Тој е платен 140 милиони евра само за што порано да се најде замена за Нејмар. Ниту тој не вреди толку пари, иако моментално владее лудило на фудбалскиот пазар, ова не се реалните цени на овие фудбалери”, смета тој.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Мингуела е човек кој добро ја познава состојбата во фудбалот. Тој е агент повеќе од 40 години и речиси сигурно е дека неговите зборови треба да се сфатат навистина сериозно.

Регистрирај се овде и освој бонус до 6.000 денари за обложување: 

(16:00) Chelsea – Leicester
(16:00) Tottenham – Everton
(20:00) Montpellier – Monaco
(15:30) Augsburg – Hamburger
(15:30) Stuttgart – Hertha
(18:30) RB Leipzig – Schalke
(16:15) Real Madrid – Villarreal
(18:30) Eibar – Atl. Madrid
(20:45) Dep. La Coruna – Valencia

Оставете коментар