Обамејанг од 258 милиони евра: Ова лудило мора да запре!

Обамејанг од 258 милиони евра: Ова лудило мора да запре!

Кога тогаш, на овие фудбалски лудории мора да се стави крај. Иако зимскиот преоден рок оваа година испадна далеку поскромен од летниот, во Кина ситуацијата е многу поинаква.

Токму поради ова, кога Кинескиот клуб Гвангжу Евергранде напоменаа дека сакат да го доведат Пјер-Емерик Обамејанг, странските медиуми веднаш започнаа со шпекулации дека ќе се работи за некоја астрономска сума.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Но како и да е, кинеските медиуми подоцна открија дека се работи за понуда од 72 милиони евра за Дортмунд во комбинација со договор според кој Обамејанг би заработувал 20 милиони по сезона за договор од четири години.

Денес оваа информација беше демантирана, а неговата тема на разговор дојде после сериозно соопштение објавено од страна на фудбалскиот сојуз на Кина.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

„ФС Кина е загрижена поради случувњата на трансфер пазарот. Доколку биде забележано било каков прекршок ќе има санкции, многу сериозно ќе ги применуваме правилата и регулациите“, соопштија од ФС Кина.

А кога се ќе се собере на куп, понудата на Гвангжу од 72 милиони евра, со дополнителни 66 милиони евра кои тие се обврзани да ги платат како данок, дополнително со плата од 20 милиони евра по сезона, четири години по ред, сето тоа изнесува неверојатни 258 милиони евра, што е навистина премногу.

Регистрирај се овде и освој бонус до 6.000 денари за обложување: 

(16:00) Chelsea – Leicester
(16:00) Tottenham – Everton
(20:00) Montpellier – Monaco
(15:30) Augsburg – Hamburger
(15:30) Stuttgart – Hertha
(18:30) RB Leipzig – Schalke
(16:15) Real Madrid – Villarreal
(18:30) Eibar – Atl. Madrid
(20:45) Dep. La Coruna – Valencia

Оставете коментар