Победа за пионерките на Вардар против Кожувчанка

Победа за пионерките на Вардар против Кожувчанка…

Најмладите ракометарки на Вардар ја победија екипата на Кожувчанка со 17 – 6 (8 – 3) на мечот од 9. коло од пионерската лига. Натпреварот се играше во СЦ Кале, а избраничките на Анжела Платон и Александра Кузмановска имаа лесна двоцифрена победа против екипата од Штип.

Уште на почетокот на натпреварот се покажа дека сме посилна и поквалитетна екипа од гостинската. Имавме поуспешни акции од Кожувчанка, а и во одбрана подобро се поставивме од нив, та уште во првите минути имавме предност од + 3 гола, кои не само што ги одржавме туку до паузата ги зголемивме на +5 за резултат од 8 – 3.

Веќе во првите неколку минути од второто полувреме гостите успеаја да ги постигнат трите гола, за резултат од 6 -12, по што до крајот на мечот немаа погодоци. Вардарки, пак, продолжија да нижат акции, и со крајот на мечот постигнавме уште 5 гола за финалниот резултат од 17 – 6. Најмногу погодоци на натпреварот имаше Бојана Коцева – 8.

ВАРДАР – КОЖУВЧАНКА

ВАРДАР: Мила Пешиќ 3, Мила Крагељ 1, Александра Колоска, Леа Христоска, Борјана Коцева 1, Магдалена Тошевска, Ива Ангеловска 2, Наталија Максимовска, Андреа Миланова 1, Бојана Радевска 1, Ана Мирческа, Бојана Коцева 8.

Оставете коментар