Погледнете каде е и што прави фудбалерот на Арсенал кој урна страшни рекорди

Погледнете каде е и што прави фудбалерот на Арсенал кој урна страшни рекорди…

Каде е денес? Играчот за кој Арсенал сруши трансфер рекорд, кој ниту денес не е надминат.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 400.000 евра.

Иако тимовите преферираат купување на играч кој веднаш би успеале да го стават во првата екипа, некои клубови имаат тенденција да купуваат млади фудбалери со надеж дека ќе се претворат во големи ѕвезди.

А во некои случаеви, екипата ќе потроши доста голема количина на пари за тоа да го направи. Тоа беше случај и во 2005 година.

Имено, тогаш Арсен Венгер и Арсенал одлучиле да го доведат 15-годишниот фудбалер од Барселона во својот клуб, а трансферот чинел неверојатни 2.72 милиони фунти. Тоа е светски рекорд за играч на негова возраст.

Ве интересира неговото име? Фран Мерида. Шпанецот пристигна со големи очекувања, а многумина веруваа дека тој играч ќе се развие во светска ѕвезда, вклучувајќи го и Венгер, кој подоцна ќе го опишува како апсолутно неверојатен играч.

Паралелно на тоа што направил шест настапи во лигата аз Арсенал и одиграл бројни натпревари во Куповите, Мерида го одолговолекувал потпишувањето на договорот и неговото време во Англија завршило во 2010 година, кога Атлетико Мадрид дошол по него.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 400.000 евра.

Мерида имал поголема шанса да игра во првиот тим на Атлетико Мадрид, но не успеал да се постави како редовен. Тој е испратен на позајмица во Брага, каде што одиграл само пет натпревари и потоа официјално го напуштил Атлетико Мадрид само две години после потпишувањето на договорот со нив.

Следните години исто така не биле љубезни спрема поранешниот фудбалер на Барселона, бидејќи имал тешка сезона со Херкулес и бразилскиот клуб Атлетико Паранаенсе. Со неговата кариера која била во слободен пад, Мерида имал потреба да го избере својот следен клуб многу мудро.

За среќа, тој го направил тоа, потпишувајќи за екипа во Сегунда дивизијата, Хуеска. За прв пат во својата кариера Мерида бил регуларен во првата екипа, а потегот изгледал како да се исплател за Шпанецот додека уживал во успехот на својата екипа.

Во клубот постигнал осум голови во 58 натпревари во текот на двете сезони, а неговите импресивни настапи му овозможија враќање во Ла Лига со Осасуна во 2016 година.

Неговото враќање во елитната лига во Шпанија добро започна, тој постигна гол во своето деби и ремито против Малага, каде што натпреварот заврши со резултат 1-1, но затоа подоцна направи 16 настапи во Ла Лига таа сезона, каде што неговата екипа подоцна беше исфрлена од натпреварувањето.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 400.000 евра.

Од оваа година, мерида се уште игра заз Осасуна, каде што постигнал седум гола во 26 натпревари. 28 годишниот не ја досегнал висината во својата кариера за која Арсенал се надеваше, но се уште има прилично пристојна кариера во светот на професионалниот фудбал.

Какви се вашите коментари поврзани со оваа вест?

Оставете коментар