Погледнете ја нереалната одбрана на голманот Вардар Штербик со која ги уби Швеѓаните!

Погледнете ја нереалната одбрана на голманот Вардар Штербик со која ги уби Швеѓаните!

Легендарниот голман Арпад Штербик сосема неочекувано стана јунак на шпанската репрезентација во финалето на Европското првенство во ракомет и и го донесе првото злато во историјата на шампионатот на Стариот континент.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Стоеше на голот во второто полувреме, а моментот кога Швеѓаните беа подобри и имаа предност тој направи чудо на голот и ги спречи Скандинавците цели 15 минути да се радуваат, затоа што во тој период од вториот дел од играта постигнаа само еден гол, што беше и клучно за правење на одлучувачката разлика.

Посебно спектакуларна одбрана беше при резултат 21:16 за Шпанија, кога Швеѓаните изведоа сјајна акција и можеа да ја змалат разликата на 4 гола. Но тогаш Штербик изведе неверојатна акробација, ја подигна ногата над главата и го спречи Екберг да постигне гол а воедно и Шведска да има шанси до крајот на натпреварот.

Ова потполни ги среди Свеѓаните, кои до крајот само чекаа да заврши мечот и тоа што побрзо.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Ова е одбраната на Штербик:

Оставете коментар