Последната порака на Буфон за Асторија која ќе го расплаче секој… Драги Асто… (ФОТО)

Последната порака на Буфон за Асторија која ќе го расплаче секој… Драги Асто… (ФОТО)

Како гром од ведро небо , како нож во срце на фудбалска Италија ја погоди веста за цмртта на капитенот на Фиорентина Давид Асторија, кој почина синоќа додека спиел во хотелот Удинама, каде тимот од Фиренца во неделата требаше да игра натпревар од Серија А против УДинезе.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 400.000 евра.

Поради смртта на Асторија се запре цел фудбал во Италија, сите натпревари во Серија А планирани за во неделата беа откажани, вклучувајќи го и големото дерби помеѓу Милан и Интер.

Вчера на никој не му беше до фудбал.

Пораки со сочуство н неговата фамилија пристигнуваат од секаде, Италија е во шок,, а едно од најсентименталните и најпотресните пораки за починатиот колега ја наиша големиот Џанлуџи Буфон.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 400.000 евра.

Во продолжение прочитајте ја неговата порака::

Здраво драги Асто

Ретко пишувам вака јавно за некој човек, поради ота што отсекогаш сум сметал дека убавината и единствениот однос, уважувањето и потпирањето, не би требало на овој начин да се покажува и да се фрла како храна кон они екои немаат чуство да почитуваат некоја врска.

Во тој случај, осеќам потреба да направам исклучок од моите принципи, затоа што има млада сопруга и членови на фмилијата кои сега патат, а посебно твојата ќерка заслужува да знае дека нејзиниот татко во секоја смисла беше СОВРШЕНА ЛИЧНОСТ:.. ГОЛЕМА СОВРШЕНА ЛИЧНОСТ… ти беше најдобар израз на древен, надминат свет, во кој вредностите како што се елеганцијата, едукацијата, образованието и почитувањето на другите беа темел на се.

Искрено честита, беше еден од најдобрите спортисти кој сум ги сретнал.

R.I.P.

Твојот луд Џиџи.

Ciao caro Asto, difficilmente ho espresso pubblicamente un pensiero riguardo una persona, perché ho sempre lasciato che la bellezza e l'unicità di rapporti, di reciproca stima e affetto, non venissero strumentalizzati o gettati in pasto a chi non ha la delicatezza per rispettare certi legami. Nel tuo caso, sento di fare un'eccezione alla mia regola, perché hai una moglie giovane e dei familiari che staranno soffrendo,ma soprattutto la tua piccola bimba, merita di sapere che il suo papà era a tutti gli effetti una PERSONA PERBENE…..una GRANDE PERSONA PERBENE….eri l'espressione migliore di un mondo antico, superato, nel quale valori come l'altruismo, l'eleganza, l'educazione e il rispetto verso il prossimo, la facevano da padroni. Complimenti davvero, sei stata una delle migliori figure sportive nella quale mi sono imbattuto. R.I.P. Il tuo folle Gigi.

A post shared by Gianluigi Buffon (@gianluigibuffon) on

Оставете коментар