Продолжува победничката низа во ВРХЛ лигата за вардарки

Продолжува победничката низа во ВРХЛ лигата за вардарки…

Продолжува победничката низа на вардарки во регионалната ВРХЛ лига, откако на третиот турнир во СЦ „Јане Сандански” ја победија екипата на Крим со 25 – 24.

Вардар останува единствениот тим во лигата кој во изминатите натпревари од сите три турнири само победува, и при тоа останува на врвот од табелата со максимален учинок. Вардар е единствената екипа и во Лигата на шампионите која сезонава победуваше на сите натпревари, а со конторлните мечеви од регионалната лига требаше да потврдиме дека сме спремни за Главната фаза од Лигата на шампионите. Всушност следниот понеделник во Скопје го играме и првиот меч со Мец.

Мечот со Крим беше најнеизвесниот и воедно највозбудливиот натревар одигран на овој турнир. Неизвесноста не следеше до самиот крај, иако во текот на двете полувремиња успевавме да одржиме предност. Се чини дека Крим, на претходниот натпревар со Будуќност, ја чуваше силата за нас, та денес играше упорно и со многу повеќе фаули, особено во завршните десеттина минути од мечот, обидувајќи се да ја превземе иницијативата во играта. Стилот на игра нам ни донесе седмерци, па и потребната предност зашто борбеност не ни недостигаше ниту нам.

На пауза заминавме со 13 -11, а до крајот на натпреварот, иако атмосферата се вжешти, сепак, успеавме да триумфираме со 25 – 24.

За нас ова е трета победа против екипата на Крим.

Вардар е домаќин на третиот турнир на регионалната ВРХЛ лига.

Вардар – Крим 25 – 24 (13 – 11)

ВАРДАР: Јованка Радичевиќ 5, Андреа Кликовац, Јована Саздовска, Полија Кузнецова 4, Амандин Лејно, Барбара Лазовиќ 3, Андреа Пенезиќ 3, Теодора Керамичиева, Андреа Чанаџија, Ина Суслина, Александра Лакрабер 4, Татјана Хмирова 1, Драгана Цвијиќ 3, Андреа Лекиќ 1, Марија Петровиќ и Сара Ристовска 1.

Погледнете ги фотографиите од натпреварот во продолжение:

Оставете коментар