Ристовска и Саздовска постигнаа по 13 гола против Овче Поле

Ристовска и Саздовска постигнаа по 13 гола против Овче Поле…

Вардарки ја наполнија мрежата на екипата на Овче Поле на натпреварот од Женската лига, што се одигра во СЦ „Јане Сандански” во Скопје. Победивме со 52 – 17 (28 – 7), а најмногу голови постигнаа Сара Ристовска и Јована Саздовска – и двете по 13 гола.

Разликата во квалитетот меѓу екипите на европскиот вицешампион и на овчеполки се рефлектираше врз движењето на резултатот во текот на целиот натпревар. Семафорот покажуваше 7 – 0 за нас, кога гостите го постигнаа првиот гол, а потоа уште многу време беа без голови. Овчеполки продолжија со големите интервали без успешен напад до крајот на првите 30 минути, при тоа не успевајќи да ја пробијат нашата одбрана или да најдат решение за нивната. Зашто за нашите девојки сите патишта до противничкиот гол беа отворени, особено за крилните позиции кои постигнуваа и по два гола во текот на една минута. На пауза заминавме со четирипати повеќе голови од нив 28 – 7, а предноста продолжи да расте и во второто полувреме.

Тренерот Ирина Дибирова на мечот им даде шанса на домашните ракометарки, како и на младата Леонида Гичевска која постигна гол во 59 минута од натпреварот.

Утре играме против Гевгелија во СЦ „Јане Сандански” во 17.30 часот.

Овче Поле – Вардар 17 52 (7 – 28)

Вардар: Кликовац 7, Саздовска 13, Кузнецова 5, Бајрамовска 1, Мицевска, Керамичиева 4, Суслина, Лакрабер, Петровиќ 8, Гичевска 1, Ристовска 13.

Оставете коментар