Ристовска: Сите игравме и ја оправдавме довербата

Ристовска: Сите игравме и ја оправдавме довербата…

Вардар се пласираше во четврт-финалето на лигата на шампионите како првопласиран и на едно коло до крај на мечевите од Главната фаза може да почне да размислува за следниот ривал на патот до Ф4 турнирот во Будимпешта. На дуелот со Битигхајм во Скопје, „црвено-црните” триумфираа со 30-22.

Ирина Дибирова – тренер на Вардар

„Ја остваривме нашата цел и го постигнавме пласманот кој го посакувавме во групната фаза. Не ни требаше голема разлика туку едноставно ни требаше победа. Ова беше тежок дуел поради тоа што моравме да ја сработиме задачата. Ни претстои уште средба во Црна Гора и сега можеме да го чекаме нашиот ривал во четврт-финалето”

Сара Ристовска – играч на Вардар

„Среќна сум бидејќи ја исполнивме целта и останавме на првото место во групата. Пресреќна сум и поради тоа што сите добивме шанса за да играме и да ја искористиме довербата која што ја добивме од тренерите. Ни останува уште средба против Будуќност, а потоа имаме кратка пауза во која можеме да ги оладиме главите и да се подготвиме за четврт-финалето”.

Мартин Албертсен – тренер на Битигхајм

„Бевме со млади ракометарки и ни недостигаа дел од поискусните. На дуелот вечерва почнавме добро во мечот и одигравме агресивно во одбраната и бевме добри во нападот со 7 на 6. Знаевме дека ќе биде тешко да се издржи во ритамот, а главно сум задоволен од тоа како се браневме и како одигравме 6 на 6 во одбраната. Во вториот дел се виде заморот и беше навистина тешко да го издржиме ритамот.

Оставете коментар