Топ 100 највредни играчи, погледнете на кое место се најдоа Роналдо и Меси (ФОТО)

Топ 100 највредни играчи, Роналдо го нема ниту во топ 30, погледнете…

Листата на CIES се заснова на научен пристап, а ова е ниввната листа за топ 100 најскапи играчи. Има некои нелогичности, но на крајот на краиштата, единствениот пазар на крајот го кажа своето.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Познатиот фудбалски институт CIES ја пресмета вредноста на фудбалерите и создаде листа на Топ 100 највредни фудбалери.

Доколку се прашувате околу критериумите, таа е комбинација од ефективност на теренот, должина на договорот, годините и маркетинг вредностите на играчите. Во истражувањето учествувале и специјализирани статистички агенции, а се работи за научна методологија која претстави иновативен пристап во оваа деценија.

Според нас, пазарот ја диктира цената, но еве како Швајцарците ги споредија фудбалерите според вредноста.

Највреден и најскап играч на сите времиња е Нејмар, кој се проценува на 213 милиони евра. Позади него е Лионел Меси кој вреди 202 милиони, а потоа Хари Кејн со вредност од 195 милиони евра.

Следат Мбапе (192.5), Дибала (174.6), Деле Али (171.3), Де Бруин (167.8), Лукаку (164.8), Гризман (150.2) и Погба (147.5).

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Од 11-то до 20-то место, споредени се Сане, Салах, Стерлинг, Суарез, Рашфорд, Кутињо (123), Жесус, Азар, Игуаин и Мората.

Треба да се каже дека Роналдо е дури 49-то место, што е на некој начин разбирливо со оглед на неговите години.

Најскапиот голман е Тер Штеген на 31-во место, Едерсон од Сити 34-то, Облак 55-то, Куртоа 81-во. Донарума е 95-то место, а Де Геа едноставно го нема на листата. Најскапиот дефанзивец на сите времиња е Ван Дајк, 97-мо место и вреди околу 50 милиони, па можеме да кажеме дека Ливерпул го преплати.

Регистрирај се овде и освој бонус до 6.000 денари за обложување: 

(16:00) Chelsea – Leicester
(16:00) Tottenham – Everton
(20:00) Montpellier – Monaco
(15:30) Augsburg – Hamburger
(15:30) Stuttgart – Hertha
(18:30) RB Leipzig – Schalke
(16:15) Real Madrid – Villarreal
(18:30) Eibar – Atl. Madrid
(20:45) Dep. La Coruna – Valencia

Оставете коментар