Филипе Кутињо ќе реши многу проблеми за Барселона со само еден потег (ФОТО)

Филипе Кутињо ќе реши многу проблеми за Барселона со само еден потег…

Бразилскиот фудбалер Филипе Кутињо оваа зима пристигна во Барселона од Ливерпул за рекордни 142 милиони фунти.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

За каталонскиот клуб тој досега постигна еден гол и најдобрите работи од него тек се очекуваат, а за Барселона стигнуваат добри вести кои не се директно поврзани со фудбалскиот терен.

Имено, може да се каже дека оваа одлука на Кутињо е сигурно една од одлуките кои ги исфорсирала Барселона поради својата корист, а Кутињо поради стекнување на заслуги во тимот и вклопување во него. Токму овој потег на Кутињо, ќе реши навистина бројни проблеми за Барселона.

Кутињо имено поднел барање за добивање на португалски пасош со кој во Барселона би го изгубил статусот на странски фудбалер, што на Барселона би и значело многу во наредните години.

Португалија е земја, членка на Европската Унија, па така во Барселона би се отворило место за нови фудбалери кои не доаѓаат од такви земји. За сега такви се само Кутињо, Џери Мина и Паулињо.

Она што на Кутињо му овозможува да добие португалско државјанство е фактот што е оженет со Португалката Аина и тоа подолго од три години, што е главен услов за добивање на пасош по правилата на таа земја.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

За оние кои не знаат, сличен потег своевремено направи и Луис Суарез, кој освен бразилскиот пасош, поради сопругата Софија Балби има и италијански пасош, со што не се води како странски фудбалер во Барселона.

Регистрирај се на овој линк, и добиј до 6.000 денари бонус за обложување на следниве натпревари:

Вторник 13/02/18

Лига на Шампиони

(20:45) Basel – Manchester City
(20:45) Juventus – Tottenham

Лига Европа

(18:00) Crvena Zvezda – CSKA Moscow

Среда 14/02/18

Лига на Шампиони

(20:45) Porto – Liverpool 
(20:45) Real Madrid – PSG

Четврток 15/02/18

Лига Европа                   

(19:00) Bor. Dortmund – Atalanta
(19:00) Ludogorets – AC Milan
(21:05) FC Kopenhagen – Atl. Madrid
(21:05) Lyon – Villarreal
(21:05) Partizan – Plzen
(21:05) Napoli – RB Leipzig

Оставете коментар