Формула 1 останува без Ферари! Тие си заминуваат поради…

Формула 1 останува без Ферари! Тие си заминуваат поради…

Серџо Марчионе, претседателот на Ферари, упати закани дека ќе го напушти спортот доколку се воведе стандардизација на неколку важни делови на болидите.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Но ваквата закана, шефот на Ф1 Рос Браун, е уверен дека спортот ќе преживее и без Ферари.

“Она што Ferrari сакаа да го постигнат е да нагласат дека се многу важен дел од Формула 1 и целосно се согласувам со нив. Тие се длабоко втемелени во овој спорт и ние не сакаме да ги изгубиме како тим. Но, ние сакаме да промениме некои работи и се надеваме дека Ferrari ќе останат дел од Формула 1 откако ќе бидат воведени тие промени.” – изјави Рос Браун.

“Формула 1 ќе преживее секогаш, без разлика на тоа тој тим учествува или не. Тоа сме го виделе многу пати досега: светски шампиони си заминуваат, тимови исчезнуваат, сме загубиле и многу важни возачи, но спортот секогаш се опоравува и продолжува понатаму. Истото ќе се случи доколку си заминам и јас, па дури и доколку си заминат Ferrari.”

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

“Не мислам дека спортот ќе биде подобар без Ferrari, па затоа мораме да најдеме решение заедно со нив. Но исто така не можеме да се доведеме во ситуација во која што одреден тим сака да ги одредува условите и правилата. Не можете да бидеме спорт во кој што учесниците ги диктираат правилата.” – додаде тој.

Регистрирај се овде и освој бонус до 6.000 денари за обложување: 

(16:00) Chelsea – Leicester
(16:00) Tottenham – Everton
(20:00) Montpellier – Monaco
(15:30) Augsburg – Hamburger
(15:30) Stuttgart – Hertha
(18:30) RB Leipzig – Schalke
(16:15) Real Madrid – Villarreal
(18:30) Eibar – Atl. Madrid
(20:45) Dep. La Coruna – Valencia

Оставете коментар