Халеп го превзема првото место на ВТА листата

Халеп во полуфиналето ја порази својата противничка Јелена Остапенко со резултат од 6:2, 6:4 и за прв пат во својата кариера го постигна првото место во светот.

Румунка го победи натпреварот за 1 саат и 15 минути, и според фановите а воедно и медиумите кои го прошируваа зборот за играта, станувало збор за добра битка помеѓу двете натпреварувачи.

На еден начин, таа се „одмазди“ на Јелена со изненадувачки пораз во годинешното финале Ролан Гарос. Остапенко тогаш ја спречи Румунка да го освои својот прв гранд слем трофеј во својата кариера и да го заземе првото место на светската ранг-листа.

Оваа Недела, Халеп во финалето ќе игра против победникот на дуелот од Французинката Каролина Гарсија и Чешкињата Петра Квитова.

Оставете коментар