Шпанија најголем фаворит за освојување на Евробаскетот

Најголемите светски обложувалници и даваат најмногу шанси на шпанската репрезентација за освојување на трофејот на Европското кошаркарско првенство.

Коефициентот дека Шпанија ќе ја одбрани титулата од пред две години изнесува 1.57 и е далеку помал од другите осминафиналисти.

Шпанија заедно со Словенија се двете селекции кои групната фаза ја завршија без пораз.

По Шпанија втор фаворит за триуф на Евробаскет 2017 е Србија со коефициент 9, а по неа следува Литванија со коефициент 10.

Понатаму селдуваат: Словенија 14, Франција 15, Хрватска 17, Грција 26, Летонија 26, Русија 26, Италија 31, Турција 51, Финска 51, германија 51, Црна Гора 201, Украина 301 и Унгарија 1.001.

Оставете коментар