Што прават денес најголемите засилувања на Рафа Бенитез и Ливерпул?

Што прават денес најголемите засилувања на Рафа Бенитез и Ливерпул?

Шпанскиот менаџер бил задолжен за Ливерпул во шест сезони, и во својата прва сезона го доведе Ливерпул до незаборавниот триумф во Лигата на Шампионите во 2005 година.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 400.000 евра.

Година дена подоцна, херојската изведба на Стивен Жерард му го донесе на Бенитез ФА Купот, а година дена подоцна, во текот на сезоната 2008/09 се приближи до освојувањето на Премиер Лигата повеќе отколку било кој друг менаџер пред него, но тие беа поразени од страна на Манчестер Јунајтед.

Иако не можел да ја извлече конечната награда, освојувањето на петиот клупски трофеј во Лигата на Шампионите во такви неверојатни околности, значеше дека Бенитез ќе биде високо ценет од страна на сите во Ливерпул.

Една работа која навивачите на Ливерпул ја сакаа кај Рафаел Бенитез е што тоа беше неговиот успех на трансфер пазарот. Тој го донесе Чави Алонсо за 10 милиони фунти, Луис Гарсиа за 6 милиони фунти и Фернандо Торес за 20 милиони фунти. Тоа беа трите трансфери кои Бенитез успеа да ги одработи.

Но, немаше таков успех до крајот на кариерата во Ливерпул. Одлучивме да ги погледнете неговите последни засилувања во Ливерпул, и да се запрашаме, што се случило?

Глен Џонсон 2009 година, 17.5 милиони фунти – Потпишувањето на десниот бек мора да се смета за успех откакако одигра шест сезони во клубот, и 200 натпревари. Тој беше во Стоук претходните три сезони, но одбри да на 33 години, да се бори за минутажа.

Алберто Акуилани 2009 година, 17.1 милион фунти – Овој играч требаше да биде замена за Алонсо, но италијанецот не беше успешен на Енфилд после повредата. Тој одигра само 28 натпревари на сите натпреварувања пред да замине на позајмица во Јувентус и Милан. Тој и се придружи на Фиорентина, каде што имаше две успешни сезони пред да замине во Португалија, поточно во Спортинг. Сега се наоѓа во Лас Палмас во Ла Лига, и има 33 години.

Даниел Ајала 2009 година, 160.000 фунти – Дефанзинецот одигра само пет натпревари за Ливерпул и сигурно нема да биде следниот Семи Хипи. Тој играше во неколку клубови пред да премине во Норвич. Потоа, тој замина на позајмица во Нотингем и Форест, подоцна и во Мидлсбург, пред трајно да потпише за истиот клуб во 2012 година, каде што и остана.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 400.000 евра.

Сотирос Киргиакос 2009 година, 2 милиони фунти – Ова е уште еден дефанзивец и уште едно неискусно засилување за тимот на Енфилд. Грчкиот фудбалер играше 49 пати за клубот во текот на три години, каде што се обидуваше да го замени Џејми Карагера и Хипи откако заминаа. Тој замина во германскиот клуб Волфсбург и играше таму шест месеци пред враќањето во Англија, на кратка позајмица во Сандерленд. Тој ја заврши својата фудбалска кариера во австралискиот клуб Сиднеј.

Макси Родригез 2010 година, 1.5 милиони фунти – Последното засилување на Бенитез, и тоа прилично добро засилување. 1.5 милиони фунти за играч кој постигна 17 гола во 73 настапи за клубот со навивачите кои направија една многу привлечна песна за него. Откако го напушти клубот, играше за Њувел Олд Бојс во Аргентина цели шест сезони, каде што постигна импресивни 56 гола во 159 натпревари. Тој сега се наоѓа во уругвај, во Пенарола каде што како 37-годишник постигна осум гола во 18 натпревари.

Какви се вашите коментари поврзани со овој напис?

Оставете коментар