arena.mk https://arena.mk Спортски вести, резултати, анализа и трансфери Sat, 24 Feb 2018 17:38:27 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.4 https://arena.mk/wp-content/uploads/2017/09/arenafavicon1-1.png arena.mk https://arena.mk 32 32 Филмски момент: Помина тројца, а потоа мајсторски го изигра голманот (Видео) https://arena.mk/%d1%84%d0%b8%d0%bb%d0%bc%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bc%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%82-%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d1%80%d0%be%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%82%d0%be%d0%b0-%d0%bc/ https://arena.mk/%d1%84%d0%b8%d0%bb%d0%bc%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bc%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%82-%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d1%80%d0%be%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%82%d0%be%d0%b0-%d0%bc/#respond Sat, 24 Feb 2018 17:38:27 +0000 https://arena.mk/?p=11219 Филмски момент: Помина тројца, а потоа мајсторски го изигра голманот (Видео) Ваков момент ретко се гледа – а тоа е факт. Јасно е дека головите на Меси, Роналдо и Нејмар се едни од најпознатите и најрпославените, но видеото подолу вреди да се погледне бидејќи ниту еден од горенаведените не успеал да постигне вакво лобување на […]

The post Филмски момент: Помина тројца, а потоа мајсторски го изигра голманот (Видео) appeared first on arena.mk.

]]>
Филмски момент: Помина тројца, а потоа мајсторски го изигра голманот (Видео)

Ваков момент ретко се гледа – а тоа е факт. Јасно е дека головите на Меси, Роналдо и Нејмар се едни од најпознатите и најрпославените, но видеото подолу вреди да се погледне бидејќи ниту еден од горенаведените не успеал да постигне вакво лобување на голман.

За време на натпреварот Атлетико Национал и Америка де Кали, национал славеше со победа од 2:0, а вториот гол беше дело на Владимир Ернандез, кој мајсторски успеа да помине тројца фудбалери, а потоа да му направи шах-мат на голманот со неверојатно лобување.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Погледнете за каква мајсторска игра станува збор:

The post Филмски момент: Помина тројца, а потоа мајсторски го изигра голманот (Видео) appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d1%84%d0%b8%d0%bb%d0%bc%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bc%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%82-%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d1%80%d0%be%d1%98%d1%86%d0%b0-%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%82%d0%be%d0%b0-%d0%bc/feed/ 0
Гвардиола во паника: Погледнете што му правеле на неговото семејство… https://arena.mk/%d0%b3%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b4%d0%b8%d0%be%d0%bb%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b3%d0%bb%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b5-%d1%88%d1%82%d0%be-%d0%bc%d1%83/ https://arena.mk/%d0%b3%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b4%d0%b8%d0%be%d0%bb%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b3%d0%bb%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b5-%d1%88%d1%82%d0%be-%d0%bc%d1%83/#respond Sat, 24 Feb 2018 17:32:37 +0000 https://arena.mk/?p=11217 Гвардиола во паника: Погледнете што му правеле на неговото семејство… Пеп Гвардиола официјално потврди дека оваа акција врз неговото семејство навистина се случила, но тој сеуште не можел да разбере зошто. Имено, семејството на Гвардиола било на посета кај тренерот на Манчестер Сити, а во Каталонија се вратија со приватен авион. Но, на аеродромот „Ел […]

The post Гвардиола во паника: Погледнете што му правеле на неговото семејство… appeared first on arena.mk.

]]>
Гвардиола во паника: Погледнете што му правеле на неговото семејство…

Пеп Гвардиола официјално потврди дека оваа акција врз неговото семејство навистина се случила, но тој сеуште не можел да разбере зошто.

Имено, семејството на Гвардиола било на посета кај тренерот на Манчестер Сити, а во Каталонија се вратија со приватен авион. Но, на аеродромот „Ел Прат” во Барселона ги дочека непријатно изненадување.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Агенти на полицијата влегле во авионот и го пребарале секој агол. Ова го исплашило семејството на Пеп, а тие за медиумите открија дека агентите се однесувале непријатно а и не сакале да им откријат зошто се мета на претрес. Вознемирана била и ќерката на Пеп, а тоа го налутило менаџерот на Сити.

„Не ги знам правилата на аеродромот и дали имаат дозвола така да се однесуваат, всушност тие се смеат“, изјави Гвардиола за медиумите.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Потоа било откриено дека полицијата наводно се сомневала дека во неговиот авион се наоѓа сменетиот претседател на Каталонија, Карлос Пуџдемон, кого го чека затвор доколку не се врати во Шпанија. Полицијата се сомнева дела тој илегално се обидел да влезе во земјата, според нивните информации, а исто така се сомневале дека Гвардиола бил спремен да му помогне.

The post Гвардиола во паника: Погледнете што му правеле на неговото семејство… appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d0%b3%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b4%d0%b8%d0%be%d0%bb%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b3%d0%bb%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b5-%d1%88%d1%82%d0%be-%d0%bc%d1%83/feed/ 0
Потврдата пристигна: Погледнете кој фудбалер е суспендиран од УЕФА https://arena.mk/%d0%bf%d0%be%d1%82%d0%b2%d1%80%d0%b4%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b8%d0%b3%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b3%d0%bb%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b5-%d0%ba%d0%be%d1%98-%d1%84/ https://arena.mk/%d0%bf%d0%be%d1%82%d0%b2%d1%80%d0%b4%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b8%d0%b3%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b3%d0%bb%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b5-%d0%ba%d0%be%d1%98-%d1%84/#respond Sat, 24 Feb 2018 17:20:06 +0000 https://arena.mk/?p=11214 Иако официјалните информации ќе пристигнат во понеделник, шпанските медиуми веќе започнаа да објавуваат вести дека поранешниот репрезентативец и фудбалер на Манчестер Сити и Арсенал, Самир Насри, не ќе може да игра фудбал една година. Тој е суспендиран од страна на Дисциплинската комисија на УЕФА, а поради тоа не ќе може да потпише договор со Лас […]

The post Потврдата пристигна: Погледнете кој фудбалер е суспендиран од УЕФА appeared first on arena.mk.

]]>
Иако официјалните информации ќе пристигнат во понеделник, шпанските медиуми веќе започнаа да објавуваат вести дека поранешниот репрезентативец и фудбалер на Манчестер Сити и Арсенал, Самир Насри, не ќе може да игра фудбал една година.

Тој е суспендиран од страна на Дисциплинската комисија на УЕФА, а поради тоа не ќе може да потпише договор со Лас Палмас, ниту пак со ниеден друг клуб.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Сепак тој се извлече со само една година и треба да биде благодарен за тоа, бидејќи првобитната одлука беше неговата суспензија да трае две години.

За тие што заборавиле, Насри во текот на Божиќ, 2016, направи неколку третмани на една приватна клиника, а органите на УЕФА ова го карактеризираа како допинг. Помеѓу останатото, му биле вбризгувани имунолошки средства во организмот под изговор дека дехидрирал во тешките настапи за Севиља.

The post Потврдата пристигна: Погледнете кој фудбалер е суспендиран од УЕФА appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d0%bf%d0%be%d1%82%d0%b2%d1%80%d0%b4%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b8%d0%b3%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b3%d0%bb%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b5-%d0%ba%d0%be%d1%98-%d1%84/feed/ 0
Еден од најдобрите фудбалери на Реал Мадрид со шокантна изјава за клубот: Тие мене ме направија… https://arena.mk/%d0%b5%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%be%d0%b4-%d0%bd%d0%b0%d1%98%d0%b4%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%84%d1%83%d0%b4%d0%b1%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%80%d0%b5%d0%b0%d0%bb-%d0%bc-2/ https://arena.mk/%d0%b5%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%be%d0%b4-%d0%bd%d0%b0%d1%98%d0%b4%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%84%d1%83%d0%b4%d0%b1%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%80%d0%b5%d0%b0%d0%bb-%d0%bc-2/#respond Sat, 24 Feb 2018 14:39:23 +0000 https://arena.mk/?p=11209 Еден од најдобрите фудбалери на Реал Мадрид со шокантна изјава за клубот: Тие мене ме направија… Ѕвездата на Реал Мадрид сака да се придружи на Ливерпул во јануари, изјави шпанскиот новинар Крстобал Сориа, кој има блиски односи со везниот играч на Кралскиот клуб. Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, […]

The post Еден од најдобрите фудбалери на Реал Мадрид со шокантна изјава за клубот: Тие мене ме направија… appeared first on arena.mk.

]]>
Еден од најдобрите фудбалери на Реал Мадрид со шокантна изјава за клубот: Тие мене ме направија…

Ѕвездата на Реал Мадрид сака да се придружи на Ливерпул во јануари, изјави шпанскиот новинар Крстобал Сориа, кој има блиски односи со везниот играч на Кралскиот клуб.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Тој очајнички сака да започне да игра фудбал на редовна база, но со Тони Крос, Касемиро и Лука Модриќ пред него, тешко дека ќе добие доволна минутажа со која би бил задоволен.

Тој оваа сезона настапи само седум пати, а се уште не одиграл полни 90 минути додека влегол од клупа или бил замена кога започнал натпреварот, и очигледно дека таквата ситуација никако не му одговара.

Дани Себаљос, за кој станува збор, изјави дека е понижен што синоќа на терен се појавил на само 28 секунди, несреќен во Мадрид, а Сориа порача дека играчот сака да направи трансфер во Ливерпул во јануари.

“Себаљос сака да замине во Ливерпул, но клубот не сакаше да го пушти. Нешто се случува.” Изјави Сориа. Тој продолжи да зборува дека Шпанецот прави се што може за да добие поголема минутажа.

Тој напорно работи и се жртвува како и поголемиот дел од тимот. Поради тоа не разбира. Но, тој сака да ја продолжи таа борба, барем до лето. Паралелно со потпишувањето на Наби Кеита, веројатно на пазарот ќе биде и Себаљос, кој треба да ја исполни својата пропишана цел.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Себаљос во Реал Мадрид пристигна од Бетис во 2017 година, каде што потпиша шестгодишен договор за 18 милиони евра. Своето деби го направи на 16-ти август, каде што го замени Тони Крос во 80-тата минута во средбата во Суперкупот, каде што ја победија Барселона со 2-0 на домашен терен.

Својот прв старт во првата постава го направи на 23-ти септември, каде што го постигна својот прв гол на гостински терен против Алавес.

Регистрирај се на овој линк, и добиј до 6.000 денари бонус за обложување на следниве натпревари:

ТОП 6 натпревари на кој дефинитивно треба да се обложите:

(15:05) Manchester Utd – Chelsea 
(15:30) B. Leverkusen – Schalke
(20:45) AS Roma – AC Milan
(18:30) Valencia – Real Sociedad
(20:45) Sevilla – Atl. Madrid
(20:45) Arsenal – Manchester City

Останати натпревари на кој можете да се обложите и да добиете 6.000 денари бонус, доколку се регистрирате на овој линк:

(13:30) Burnley – Everton
(16:00) Swansea – West Ham
(16:00) Tottenham – Huddersfield
(18:30) Liverpool – Newcastle
(17:00) Troyes – PSG
(18:00) Lazio – Juventus
(20:45) Napoli – AS Roma
(15:30) Schalke – Hertha
(15:30) Hamburger SV – Mainz
(18:30) RB Leipzig – Bor. Dortmund

The post Еден од најдобрите фудбалери на Реал Мадрид со шокантна изјава за клубот: Тие мене ме направија… appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d0%b5%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%be%d0%b4-%d0%bd%d0%b0%d1%98%d0%b4%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%84%d1%83%d0%b4%d0%b1%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%80%d0%b5%d0%b0%d0%bb-%d0%bc-2/feed/ 0
Манчестер Јунајтед го доведе во 2008 година, а вчера направи огромна глупост и заврши со фудбалот https://arena.mk/%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%80-%d1%98%d1%83%d0%bd%d0%b0%d1%98%d1%82%d0%b5%d0%b4-%d0%b3%d0%be-%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d0%b5-%d0%b2%d0%be-2008-%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b8/ https://arena.mk/%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%80-%d1%98%d1%83%d0%bd%d0%b0%d1%98%d1%82%d0%b5%d0%b4-%d0%b3%d0%be-%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d0%b5-%d0%b2%d0%be-2008-%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b8/#respond Sat, 24 Feb 2018 14:17:20 +0000 https://arena.mk/?p=11203 Манчестер Јунајтед го доведе во 2008 година, а вчера направи огромна глупост и заврши со фудбалот… Манчестер Јунајтед има скаут кој неуморно трага по таленти во Бразил, Џон Калвер Тоулмин, му препорачал на Алекс Фергусон потпишување на тинејџер кој игра во везниот ред, а неговата задача била да ги прати Рафаел и Фабио Да Силва. […]

The post Манчестер Јунајтед го доведе во 2008 година, а вчера направи огромна глупост и заврши со фудбалот appeared first on arena.mk.

]]>
Манчестер Јунајтед го доведе во 2008 година, а вчера направи огромна глупост и заврши со фудбалот…

Манчестер Јунајтед има скаут кој неуморно трага по таленти во Бразил, Џон Калвер Тоулмин, му препорачал на Алекс Фергусон потпишување на тинејџер кој игра во везниот ред, а неговата задача била да ги прати Рафаел и Фабио Да Силва.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Црвените ѓаволи изградиле некои мали играчи во големи ѕвезди – Кристијано Роналдо и Вејн Руни се развиле во двата најдобри играчи во Премиер Лигата.

Така, во 2008 година, една година после потпишувањето на Андерсон, Црвените Ѓаволи потрошиле 3 милиони фунти се со цел да добијат потпис од Посебон од Интернационал. 18 годишниот дефанзивен везен играч уживал во ветувачкиот старт на животот на Олд Трафорд.

Посебон дебитираше првиот ден од сезоната во Премиер Лига 2008/09, кога влезе како замена за Рајан Гигс во натпреварот против Њукастл. Меѓутоа, високо рангираниот Бразилец продолжи и направи само уште два настапи во Премиер Лигата за Манчестер Јунајтед.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Посебен претрпи повреда во натпреварот против Мидлсбруг во 2008 година, и тоа беше почеток на крајот за играчот чија кариера беше исполнета со повреди. Во 2009 година, се придружи на Брага на позајмица, но се врати во Манчестер Јунајтед во јануари откако направи само еден настап за португалскиот тим.

На возраст од 20 години, Посебон го напушта Манчестер Јунајтед и се враќа во Бразил за да му се придружи на Сантос. Посебон одиграл 30 натпревари за бразилскиот гигант пред заминувањето назад во Европа, каде што потпишал за италијанскиот клуб Виценза.

Овде не одиграл ниту еден натпревар во првата екипа и се вратил во својот роден Бразил со Крикиум и потоа Мирасол. Тоа не биле некои посебни сезони за тие два клуба, за во 2013 година, Посебон да замине во Јувентуде, во бразилската четврта лига во својата 24-та година.

Потоа, тој зеде двегодишна пауза, после неуспешниот старт во Наутика пред враќањето во професионалниот фудбал со бразилскиот УРТ, па потоа во Пасо Фундо. Тој, на 7-ми јануари 2018 година, потпиша за Хо Чи Мин Сити во Виетнам.

Сега неговата разочарувачка кариера го проби дното. Само шест натпревари откако направи возбудлив трансфер во Азија, 29-годишниот фудбалер денес дозна дека го ослободил неговиот нов клуб Хо Чи Мин Сити.

Регистрирај се на BetCity и освој го најголемиот спортски џекпот во Македонија, вреден повеќе од 270.000 евра.

Според Fox Sports Asia, клубот одлучил да го отпушти Посебон на 22-ри февруари поради повреди на грбот и недостаток на кондиција.

Клубот ја потврди веста на својата официјална Фејсбук страница. Тоа беше чудесното патување за Посебон, можеме само да му посакаме се најдобро во иднина.

И дефинитивно, нека се држи понастрана од фудбалот.

Регистрирај се на овој линк, и добиј до 6.000 денари бонус за обложување на следниве натпревари:

ТОП 6 натпревари на кој дефинитивно треба да се обложите:

(15:05) Manchester Utd – Chelsea
(15:30) B. Leverkusen – Schalke
(20:45) AS Roma – AC Milan
(18:30) Valencia – Real Sociedad
(20:45) Sevilla – Atl. Madrid
(20:45) Arsenal – Manchester City

Останати натпревари на кој можете да се обложите и да добиете 6.000 денари бонус, доколку се регистрирате на овој линк:

(13:30) Burnley – Everton
(16:00) Swansea – West Ham
(16:00) Tottenham – Huddersfield
(18:30) Liverpool – Newcastle
(17:00) Troyes – PSG
(18:00) Lazio – Juventus
(20:45) Napoli – AS Roma
(15:30) Schalke – Hertha
(15:30) Hamburger SV – Mainz
(18:30) RB Leipzig – Bor. Dortmund

The post Манчестер Јунајтед го доведе во 2008 година, а вчера направи огромна глупост и заврши со фудбалот appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d0%bc%d0%b0%d0%bd%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b5%d1%80-%d1%98%d1%83%d0%bd%d0%b0%d1%98%d1%82%d0%b5%d0%b4-%d0%b3%d0%be-%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d0%b5-%d0%b2%d0%be-2008-%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b8/feed/ 0
Академијата на ФФМ овозможува континуиран развој на младите фудбалери https://arena.mk/%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%84%d1%84%d0%bc-%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%b7%d0%bc%d0%be%d0%b6%d1%83%d0%b2%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d0%b8%d0%bd/ https://arena.mk/%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%84%d1%84%d0%bc-%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%b7%d0%bc%d0%be%d0%b6%d1%83%d0%b2%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d0%b8%d0%bd/#respond Sat, 24 Feb 2018 13:29:06 +0000 https://arena.mk/?p=11200 Академијата на ФФМ овозможува континуиран развој на младите фудбалери… Академијата во рамки на Фудбалската федерација на Македонија нуди можност за концентрација на талентот на едно место и целосно фокусирање на активностите кои се одвиваат во рамки на академијата. Кога фудбалерите од различни клубови имаат можност од рана возраст заедно да тренираат, да ги запознаваат своите […]

The post Академијата на ФФМ овозможува континуиран развој на младите фудбалери appeared first on arena.mk.

]]>
Академијата на ФФМ овозможува континуиран развој на младите фудбалери…

Академијата во рамки на Фудбалската федерација на Македонија нуди можност за концентрација на талентот на едно место и целосно фокусирање на активностите кои се одвиваат во рамки на академијата.

Кога фудбалерите од различни клубови имаат можност од рана возраст заедно да тренираат, да ги запознаваат своите недостатоци и силни страни, да се развиваат, сето тоа е предуслов за понатамошно унифицирање и креирање на силен репрезентативен состав.

Целта на нашата програма и соработка со УЕФА одделот за разој и она што се стремиме е да постигнеме овозможување на континуиран развој на младите фудбалери во периодот помеѓу Грасрут програмата (до 13 години) до периодот кога фудбалерите се подготвени да започнат со професионална кариера (над 16 години).

Академијата на ФФМ работи по развоен годишен план кој покрај тоа што ги покрива активностите и работата во однос на техниката, принципите на играта и се останато што е поврзано со фудбалот, исто така им ги овозможува на своите членови и сите пропратни елементи почнувајќи од сместување, соодветна исхрана и нутриционистички план, здравствени и рехабилитациски услови, па се до реализирање на редовна едукативна програма. Елементи кои се од суштинско значење за развој на еден фудбалер.

Жарко Игњатовски, менаџер на сектор фудбал во Фудбалска федерација на Македонија зборува за значењето на Академијата ФФМ/УЕФА, за можностите кои им се овозможуваат на младите фудбалери и отворањето на сместувачкиот капацитет наменет за Академијата на ФФМ.

Погледнете го видеото во продолжение и дознајте за што всушност се работи:

The post Академијата на ФФМ овозможува континуиран развој на младите фудбалери appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d0%b0%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d1%84%d1%84%d0%bc-%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%b7%d0%bc%d0%be%d0%b6%d1%83%d0%b2%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d0%b8%d0%bd/feed/ 0
Македонија до 19 години: Два контролни натпревари против Финска на домашен терен https://arena.mk/%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%b4%d0%be-19-%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b4%d0%b2%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d1%80%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b8-%d0%bd/ https://arena.mk/%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%b4%d0%be-19-%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b4%d0%b2%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d1%80%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b8-%d0%bd/#respond Sat, 24 Feb 2018 13:27:36 +0000 https://arena.mk/?p=11196 Македонија до 19 години: Два контролни натпревари против Финска на домашен терен… Македонската репрезентација до 19 години на 27. февруари и 01. март ќе одигра два контролни натпревари против репрезентацијата на Финска до 19 години. Селекторот на Македонија, Вујадин Станојковиќ за двата пријателски дуели со Финска ќе смета на следните фудбалери: Голмани: Христијан Стевковски (Скопје), […]

The post Македонија до 19 години: Два контролни натпревари против Финска на домашен терен appeared first on arena.mk.

]]>
Македонија до 19 години: Два контролни натпревари против Финска на домашен терен…

Македонската репрезентација до 19 години на 27. февруари и 01. март ќе одигра два контролни натпревари против репрезентацијата на Финска до 19 години. Селекторот на Македонија, Вујадин Станојковиќ за двата пријателски дуели со Финска ќе смета на следните фудбалери:

Голмани: Христијан Стевковски (Скопје), Благојче Иванов (Силекс);

Одбрана: Агрон Руфати (Локомотива Загреб, Хрватска), Антонио Митрев (Балзан, Малта), Филип Антовски (Вардар), Тодор Тодороски (Вардар), Филип Трајановски (Хакен, Шведска), Оливер Стоименовски (Борец), Кирил Ристовски (Борец);

Среден ред: Филип Стојчевски (Вардар), Марко Ферукоски (Офенбах, Германија), Енис Фазлагиќ (Шкендија), Јани Атанасов (Академија Пандев), Михаил Маневски (Брегалница), Миле Тодоров (Нови Град, Хрватска);

Напад: Кристијан Трапановски (Славија Прага, Чешка), Бојан Миовски (Работнички), Бојан Колевски (Вардар);

За двата натпревари кои ќе се одиграат на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје, селекторот Станојковиќ нема да смета на Елиф Елмас, Димитар Митровски и Дарко Чурлинов, тројцата поради клупски обврски нема да бидат дел од составот за натпреварите против Финска.

-Два многу значајни натпревари за нашата репрезентација спроти квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство. Финска е исклучително силна репрезентација и мораме да бидеме на вистинско ниво доколку сакаме позитивен резултат. Јасно е дека ќе ни недостасуваат влијателните Елмас, Чурлинов и Митровски, но се надевам дека со силна желба и борбеност останатите ќе го надополнат нивното отсуство, изјави селекторот Станојковиќ.

The post Македонија до 19 години: Два контролни натпревари против Финска на домашен терен appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%b4%d0%be-19-%d0%b3%d0%be%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%b8-%d0%b4%d0%b2%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%82%d1%80%d0%be%d0%bb%d0%bd%d0%b8-%d0%bd/feed/ 0
Составот на Вардар кој што ќе настапи против Работнички https://arena.mk/%d1%81%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b4%d0%b0%d1%80-%d0%ba%d0%be%d1%98-%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%9c%d0%b5-%d0%bd%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bf%d0%b8-%d0%bf/ https://arena.mk/%d1%81%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b4%d0%b0%d1%80-%d0%ba%d0%be%d1%98-%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%9c%d0%b5-%d0%bd%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bf%d0%b8-%d0%bf/#respond Sat, 24 Feb 2018 13:25:44 +0000 https://arena.mk/?p=11192 Составот на Вардар кој што ќе настапи против Работнички… Вардар денеска го игра градското дерби против Работнички. На Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, нашиот тим ќе биде како гостин во мечот кој што почнува во 14 часот. Веќе е познат првиот тим на Вардар кој што ќе настапи на дербито, и тој е следниот: […]

The post Составот на Вардар кој што ќе настапи против Работнички appeared first on arena.mk.

]]>
Составот на Вардар кој што ќе настапи против Работнички…

Вардар денеска го игра градското дерби против Работнички. На Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, нашиот тим ќе биде како гостин во мечот кој што почнува во 14 часот.

Веќе е познат првиот тим на Вардар кој што ќе настапи на дербито, и тој е следниот:

На голот на Вардар ќе биде Филип Гачевски. Во одбраната Тодор Тодороски, Евгениј Новак, Горан Попов и Дарко Глишиќ. Во средниот ред Никола Глигоров, Кларенс Битанг и Хуан Фелипе. Нападот на нашиот тим ќе го сочинуваат Тигран Барсегјан, Јован Попзлатанов и Максим Максимов.

На клупата за резерви се наоѓаат Игор Алексовски, Кристијан Тошевски, Бесар Исени, Вања Марковиќ, Дејан Блажевски, Матеј Цветаноски и Бојан Колевски.

Еве како формациски изгледа нашиот тим:

The post Составот на Вардар кој што ќе настапи против Работнички appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d1%81%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b4%d0%b0%d1%80-%d0%ba%d0%be%d1%98-%d1%88%d1%82%d0%be-%d1%9c%d0%b5-%d0%bd%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bf%d0%b8-%d0%bf/feed/ 0
Пионерките одат на победа и во Делчево https://arena.mk/%d0%bf%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d1%87%d0%b5%d0%b2%d0%be/ https://arena.mk/%d0%bf%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d1%87%d0%b5%d0%b2%d0%be/#respond Sat, 24 Feb 2018 13:24:40 +0000 https://arena.mk/?p=11189 Пионерките одат на победа и во Делчево… Најмладите ракометарки на Вардар стартуваат со пролетниот дел од сезоната, со гостување кај Делчево в недела во 11 часот во салата во „Методија Митевски Брицо”. Пионерките со тренерското дуо Анжела Платон и Александра Кузмановска со ривалот Делчево ќе се натпреваруваат за подобра позиција на табелата во нивната група. […]

The post Пионерките одат на победа и во Делчево appeared first on arena.mk.

]]>
Пионерките одат на победа и во Делчево…

Најмладите ракометарки на Вардар стартуваат со пролетниот дел од сезоната, со гостување кај Делчево в недела во 11 часот во салата во „Методија Митевски Брицо”.

Пионерките со тренерското дуо Анжела Платон и Александра Кузмановска со ривалот Делчево ќе се натпреваруваат за подобра позиција на табелата во нивната група.

Вардарки ланската година ја завршија на втората позиција, а Делчево е зад нив со само еден бод помалку. Првиот натпревар меѓу екипите го завршивме со победа од 24 – 15, што беше и прва победа на државното првенство на девојките под брендот на Вардар.

Зад Делчево на табелата се Велкова 5, Струма, Ѓорче, Металург 2 и Кожувчанка.

The post Пионерките одат на победа и во Делчево appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d0%bf%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%be%d0%b4%d0%b0%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d0%b1%d0%b5%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d1%87%d0%b5%d0%b2%d0%be/feed/ 0
Пионерките со гостување во Делчево ја отвораат пролетната сезона https://arena.mk/%d0%bf%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%81%d0%be-%d0%b3%d0%be%d1%81%d1%82%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%b2%d0%be-%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d1%87%d0%b5%d0%b2%d0%be-%d1%98%d0%b0-2/ https://arena.mk/%d0%bf%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%81%d0%be-%d0%b3%d0%be%d1%81%d1%82%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%b2%d0%be-%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d1%87%d0%b5%d0%b2%d0%be-%d1%98%d0%b0-2/#respond Sat, 24 Feb 2018 13:23:18 +0000 https://arena.mk/?p=11186 Пионерките со гостување во Делчево ја отвораат пролетната сезона… Пролетниот дел од сезонава во младинските категории во женска конкуренција вардарки го почнуваат со најмладите ракометарки, пионерките кои викендов во Делчево го играат 8 коло од сезоната 2017/18. Тимот на Вардар предводен од тренерското дуо Анжела Платон и Александра Кузмановска гостува кај Делчево, а мечот е […]

The post Пионерките со гостување во Делчево ја отвораат пролетната сезона appeared first on arena.mk.

]]>
Пионерките со гостување во Делчево ја отвораат пролетната сезона…

Пролетниот дел од сезонава во младинските категории во женска конкуренција вардарки го почнуваат со најмладите ракометарки, пионерките кои викендов во Делчево го играат 8 коло од сезоната 2017/18. Тимот на Вардар предводен од тренерското дуо Анжела Платон и Александра Кузмановска гостува кај Делчево, а мечот е закажан за 25 февруари, недела, во 11 часот во салата во „Методија Митевски Брицо”.

Со натпревар против екипата на Делчево и победа со 24 – 15 го отворивме и есенскиот дел од натпреварите, којшто го завршивме како второпласирани во нашата група, зад екипата на Куманово. Зад нас на табелата се Делчево, Велкова 5, Струма, Ѓорче, Металург 2 и Кожувчанка.

* Погледнете го распоредот за Пионерската лига жени Група 1: – pionerki_zeni_-_grupa_1.pdf

Првиот викенд од март, на распоредот е дуел меѓу две вардарови селекции во младинската женска лига. Избраничките на Драгана Ристова, Вардар Јуниор се домаќини на екипата на Вардар, предводена од дуото Анжела Платон и Александра Кузмановска. Двете екипи есенскиот дел од сезоната го завршија во горната половина на табелата, односно, Вардар Јуниор е второпласирана, а Вардар е зад неа. До крајот на првенството нѐ очекуваат дуели и со екипите на Металург, Ѓорче Вардар, Кичево, Кузман Вардар Илинден и Гевгелија.

* Погледнете го распоредот за Младинската лига жени: – kalendari_mladinki_proleten_del.pdf

Кадетките на Вардар Јуниор, според распоредот вториот дел од сезоната го почнуваат викендот 24/25 март со меч против Вардар Неготино. Избраничките на Драгана Ристова есенскиот дел го завршија на првата позиција, а зад нив на табелата во група 2 се Куманово, Велкова 5, Вардар Неготино, Делчево Вардар, Бошески спорт и Овче Поле СУ.

* Погледнете го распоредот за Кадетска лига жени Група 2: – kadetki_zeni_-_grupa_2.pdf

The post Пионерките со гостување во Делчево ја отвораат пролетната сезона appeared first on arena.mk.

]]>
https://arena.mk/%d0%bf%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%81%d0%be-%d0%b3%d0%be%d1%81%d1%82%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%b2%d0%be-%d0%b4%d0%b5%d0%bb%d1%87%d0%b5%d0%b2%d0%be-%d1%98%d0%b0-2/feed/ 0