US Open – Испадна Марија Шарапова

Крај за русинката уште во осмина финалето.

Летонската тенисерка Анастасија севастова се пласираше во четвртфиналето на Отвореното првенство во САД, победувајќи над Шерапова во осмина финалето со 5:7, 6:4 и 6:2.

Севастова во четвртфиналето ќе игра против американката Слоун Стивенс, која вечерва беше подобра од германката Џулија Гергес со 6:3, 3:6 и 6:1.

Србија остана и без Троицки пред полуфиналето од Дејвис купот

Стивенс исто така ситгна до својето четвртфинале. Нејзиниот најдобар резултат на некој гренд слем турнир беше полуфиналето на Австралија Опен во 2013 година.

Роџер Федерер испрати силна порака до своите ривали на US Open

Оставете коментар